Tiny House Nasıl Dekor Edilir? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

-

Yaşamımızı birçok farklı açıdan etkileyen pandemi, yaşam alanlarımızı da etkilemiştir. Pandemi dolayısıyla insanlar otel, apart gibi toplu yaşam alanlarından uzaklaşarak küçük, kutu gibi yaşam alanlarını tercih etmeye başlamıştır. Günümüzde özellikle influencerlar ve sosyal medya aracılığıyla oldukça popüler olan tiny house nasıl dekore edilir sorusuna cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.

İlginizi çekebilir: Bitkilerde Çoğaltma İşlemi İçin Kılavuz

Minimal yaşam alanı minimal eşyalar gerektirir

İngilizce dilinde ‘less is more’ kavramı vardır. Tiny house dekorasyonunda bu kavramı kendinize lider ve rehber olarak seçebilirsiniz. Az ve öz eşya yaşam alanınızı ferah, açık ve aydınlık yapar. Bu nedenle, ihtiyacınız olmayan fazladan bir mobilya, bir tencere veya bir aydınlatmaya evinizde yer vermemelisiniz.

Aydınlık ve ferah bir görsel şölen yakalayabileceğiniz tiny house dekorasyonunda minimalist yaşam eşyalarını tercih etmelisiniz. Küreselleşen dünyada insanlar sahip olduğu varlıklar ile gösteriş yaparken, siz minimal yaşamın zenginliğini tadacaksınız. Tiny house satın almaya karar verdiğiniz gün, minimal yaşama adım attığınızı söyleyebiliriz.

Minimalist yaşamın temelinde eşyalarn işlevselliği yatmaktadır. İdeal bir dünyada, evinizin her bir farklı işlevsel alanının amacı sadece bir bakışta netleşecektir.

İlginizi çekebilir: Nasıl Minimalist Olunur? Hayatınıza Faydaları Nelerdir?

Nötr, pastel ve soft renkler ile evinizi kucaklayın

Küçük ev içlerinde açık boya renklerinin bu kadar popüler olmasının bir nedeni var. Beyaz, gri ve bej gibi nötr renkler, ışığı iyi yansıttıkları için odaların gerçekte olduğundan daha havadar ve geniş olmasına yardımcı olur. Cesur renkler veya duvar kağıdı tasarım zevkiniz olsa bile aşırı cesur tasarımlar evinizi sıkışık veya dağınık hissettirebileceği için bunları dikkate almalısınız.

Tasarım tarzınız veya tasarım tercihlerinizin farklılık göstermesi tiny houseda nötr renkler kullanmanızı engellememelidir çünkü nötr renkler ev dekorasyonunda arka plana ve katmanlara derinlik kazandırır. Cesur ve parlak renkler kullanmak istiyorsanız nötr renklerin arasına ekleyebilirsiniz.

Küçük desenler tercih edin

Göz zevkinizi yoracak desen ve yapılar ile kombinasyon yapmaktan kaçınsanız bile kişisel tarzınızdan vazgeçmemelisiniz. Mutfakta eğlenceli bir backsplash, oturma odasında parlak bir vurgulu duvar veya duşta beklenmedik bir fayans, aşırıya kaçmadan tasarımla deneysel olmanın yollarıdır.

İlginizi çekebilir: Japonların Yeni Yıl Temizliği: Osouji Ritüeli Nedir?

Küçük halı ve kilimler ile gözde ev dekoru

Tiny houseun minimal ve küçük yaşam alanında halı ve kilim tercihleri mobilyaların yoğunluğu ve göz zevkiniz için oldukça önemlidir. Büyük halı veya kilim tercih ettiğinizde alan daralabilir veya hoş bir görüntü oluşmayabilir. Bu nedenle, halı ve kilim tercihleri arasında küçük ve ince olanları kullanmalısınız.

Lavabonun önü gibi ayakta durmanın çoğunun gerçekleştiği yerlere yaya geçişinin yoğun olduğu alanlara küçük kilimler yerleştirilebilir. Bununla birlikte, yatak odanızda yatağın altında daha büyük bir kilim için yeriniz yoksa, yatağınızın her iki yanına iki küçük kilim koyabilirsiniz. Böylelikle uyumdan önce veya uyanınca sizi yumuşak tüylü kilimler karşılar. Ayrıca, tiny house girişlerinde ince ve küçük kilim tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bitki yetiştiriciliğinin bedensel ve zihinsel sağlığa 4 olumlu etkisi

Çeşitli canlılara hayat verebilirsiniz

Bitkiler mükemmel yaşam aksesuarlarıdır. Bir köşeyi doldurabilir, bir odaya hayat katabilir, bir alana renk getirebilir. Şahsen, genellikle kitaplığıma doku ve hoş bir görünüm katması için kitaplığımda yer verdiğim ev bitkilerini, ev köşelerinde veya pencere önlerinde yaşam veririm.

Her şey ölçek, renk, doku ve en önemlisi bir iç mekanı tanımlamakla ilgilidir. Örneğin, ağaçlar veya palmiyeler gibi sert kenarlı ve daha çıkıntılı bitkiler iç mekanlara yumuşaklık getirir. İlginç bir şekilde, banyo bitkilere uygun bir yaşam alanı olabilir. Banyolar doğal olarak nemli ortamlardır, bu nedenle yeterli ışık olduğu sürece ev bitkileri için harika bir yaşam alanı sağlayabilir. Sabah uyandığınızda elinizi ve yüzünüzü yıkadıktan sonra bitkinize günaydın diyebilirsiniz!

İlginizi çekebilir: 10 Adımda Modern Ev Dekorasyonu

Yatay olarak değil dikey olarak yaşam alanı oluşturun

Tiny house dekorasyonunu genellikle dörtgen şeklinde olduğu için genişleyebileceğiniz alan sınırlıdır. Bu nedenle, gözlerinizi duvara hatta tavana çevirin. Kutu gibi evinizin dışında düşünmenin yollarından biri duvarlarınızdır. Örneğin, raflar ve gizlenebilir masalar ile daha fazla işlevsel alan oluşturabilirsiniz. Ev bitkilerinize oluşturduğunuz işlevsel alanlarda hayat verebilirsiniz.

Tiny houseun en büyük zorluklarından bir tanesi yeterli depolama alanı oluşturmaktır. Evinizi taşırken yeterince eşya elediğinizi düşünebilirsiniz fakat yerleşmeye başladığınızda her şey gözünüzde büyümeye başlar. Bu nedenle, yaratıcı olup beklenmedik yerlere sürpriz bir şekilde depolama alanları oluşturmalısınız.

Depolama alanlarını göz önünde bulundurarak küçük evinizin her santimini gözden geçirmelisiniz. Üstelik sizemevcut bir mobilya parçasına monte edilmiş depolama alanı ekleme fikrini verebiliriz..

İlginizi çekebilir: Güçlü Bir Ev Stili Nasıl Oluşturulur

Sürgülü kapılar

Sürgülü kapıların genellikle mutfaklara ve bir evin arka bahçesine veya veranda alanına açılan diğer odalara yerleştirildiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, bu alanların çok fazla yaya trafiği alma eğiliminde olmasıdır. Böylelikle, insanlar konforlu bir şekilde hareketlerini kısıtlamadan gezebilir.

Ayrıca, sürgülü kapılar, diğer kapı tiplerine göre daha fazla doğal ışık sağlar. Bu kapılarda sıklıkla bulunan geniş cam bölme nedeniyle, bir alana bırakılabilen ışık miktarı standart bir açılır kapıdan gözle görülür ölçüde daha fazladır.

Ray boyunca kaydırarak kullanacağınız sürgülü kapıların kullanımı oldukça kolaydır. Bu nedenle, teraslar ve arka bahçeler gibi yaygın olarak kullanılan alanlara hızlı ve kolay erişim sağlarlar. Özellikle, arka bahçede barbekü veya havuz partisi sırasında konukları eğlendirirken kullanışlıdır.

Öte yandan, sürgülü cam kapılar aynalara çok benzer, yani bir odanın gerçekte olduğundan çok daha büyük olduğu izlenimini vermek için ışığı yansıtırlar. Tüm bunlar, sürgülü kapıları tiny house için mükemmel seçim haline getirir.

İlginizi çekebilir: Ev Dekorasyonunda Aydınlatma Seçiminin Püf Noktaları

Havalı ve modern aydınlatmalar

Uygun ortam ışığı, büyük pencereler veya tavan pencereleri yoluyla doğal aydınlatmayı veya yapay aydınlatmayı içermektedir. İhtiyacınız olan şey genel görevleri yapmanızı sağlayacak yeterli miktarda aydınlatmalardır. Yapay aydınlatma açısından, ortam ışığı en iyi şekilde tavan armatürleriyle (gömme montajlı tavan lambaları, avizeler, sarkıt lambalar vb.) veya zemin lambaları gibi portatif aracılığıyla elde edilir.

Vurgulu aydınlatma tipik olarak belirli bir alan içinde dikkat çekmek ve sanat eseri gibi özellikleri vurgulamak içindir. Yatak odası için vurgulu aydınlatma tek başına ortam aydınlatmasının hafif bir versiyonu olarak işlev görebilir, hoş bir ışıltı yayar ve rahat bir atmosfer yaratır. Yatak odasında gömme aydınlatma, duvar aplikleri, şerit ışıklar veya diğer armatürlerin yaratıcı bir şekilde yeniden tasarlanması, bu özelliği yatak odanızın ışık tasarımına dahil etmenin birkaç yoludur.

İlginizi çekebilir: İskandinav tarzı mutfak dekorasyon fikirleri

Çok amaçlı mobilyaların multitasker görevleri

İyi küçük ev mobilyaları, hem form hem de işlev ile çifte görev yapmalıdır. Neyse ki, test edebileceğiniz tonlarca yerden tasarruf sağlayan harika mobilya fikirleri var! Bir sedir olarak da kullanılabilen modaya uygun bir sehpa, yatak haline gelen kanepeler, gizli masalar ve daha fazlasını göz atmalısınız!

İlginizi çekebilir: Bohem tarzı dekorasyon fikirleri

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR