Sonbaharda çiçek açan 7 bitki

-

ADIM SONBAHAR
nasıl iş bu
her yanına çiçek yağmış
erik ağacının
ışık içinde yüzüyor
neresinden baksan
	gözlerin kamaşır

oysa ben akşam olmuşum
yapraklarım dökülüyor
usul usul
	adım sonbahar
            Atilla İLHAN

Gündelik yaşamımıza gerçek anlamda renk katan çiçekler her yaştan canlının dikkatini çeker. Kış hazırlığı sadece mutfak ve gardıroplarda mı oluyor? Tabi ki hayır..

İnsanlar sonbahar aylarından dökülen yapraklar ve sonbahar yağmurlarının kasvetli havasına kucak açarken yaz aylarına veda eder. Birçok insan çiçeklerin sadece bahar ve yaz aylarına özgü olduğunu düşünerek büyük bir yanılgıya düşerler. Sonbahar aylarında güz bahçenizde yer alacak sarı, turuncu, kahverengi, beyaz ve daha birçok renkli çiçeklerle kasvetli havayı biraz olsun dağıtabilirsiniz. Yani, güz bahçeniz bahar aylarında olduğu gibi renk cümbüşüne dönerek etrafa mis kokular yayabilir.

İlginizi çekebilir: Kibirsiz.Com Editörün Cilt Bakım Ürünleri

Abelya

Güneş ve ışığı çok seven ve yarı gölgeye dayanlıklı olan Abelya, kelebeklerin ilgi gösterdiği tek mevsim çiçek açan bir bitkidir. Humuslu ve geçirimli topraklarda yetiştirilen Abelya bitkisi, beyaz ve pembe olmak üzere iki renkte çiçek açar. Ağır killi ve pH değeri yüksek topraklarda yetiştirilmemesi önerilir.

Anavatanı Çin ve diğer ismi ‘Güzellik Çalısı’ olan Abelya, sonbahar aylarında kahverengi ve kırmızıyı andıran renklerde çiçek açar. Budama ile şekil verilebilir.

Aşırı don olaylarında korunmalı aksi takdirde don olaylarına karşı dayanıklılık gösteremeyebilir. Ekimi erken ilkbahar aylarında yapılır. Fidan için tıklayınız.

Ayrıca bakınız: Ev saksı bitkileri

Kasımpatı

Sonbahar çiçekleri denildiğinde şüphesiz ilk akla gelen Kasımpatıdır…Birçok ülkede (Japonya gibi) ‘Ölüm Çiçeği‘ olarak bilindiği için neşeli kutlamalarda gönderilmeyen Kasımpatı, ismini anlatılan efsanelere göre kış uykusuna ve kendisini dinlendirmeye çeken birçok çiçeğin aksine kasım ayında açması ile kasvetli havalarda neşe ve mutluluğu temsil etmiştir.

Diğer ismi krizantem olan Kasımpatı, pembe, beyaz veya sarı renkte büyük başlıklı çiçekler açar. Toprak konusunda Abelya bitkisi kadar seçici değildir. Yani, hemen hemen her ortamda yetişmeye elverişlidir.

Tohum ekimi için Ocak ve Mart ayı arasında yapılması; budama için de tavsiye edilen Mayıs ayıdır. Birçok çiçek gibi Kasımpatı çiçeğinin de hikayesi vardır. Ancak, ikisi de mutsuz sonla bitiyor. Çoğaltma işleminin nasıl yapılacağı tüm detayları ile burada.

İlginizi çekebilir: Bitki yetiştiriciliğinin bedensel ve zihinsel sağlığa 4 olumlu etkisi

Çuha çiçeği

Anavatı Kuzey Amerika olan Çuha çiçeği, 17. yüzyılın başlarında Avrupa’ya getirilmiştir. Çuha bitkisi, beyaz, sarı ve pembe olmak üzere üç renkte çiçek açan, büyük başlıklı bit bitkidir. Tohumları Mayıs ve Temmuz ayları arasında atılan ve çiçeklenme süresi 24-28 haftaya kadar süren uzun ömürlü bir bitkidir. Bu nedenle daha çok ilgi görür.

İlginizi çekebilir: 2020 Yılının En Gözde Akıllı Saatleri Hangileridir?

Dikimi ise eylül ve ekim aylarında yapılır. Ekim ve dikim sürelerine göre çiçeklenme zamanı çeşitlilik gösterse de genellikle Kasım ortalarından Mayıs ayına kadar çiçek açar. Yetiştirilme sürecinde nemli tutulan bitki, kış aylarında çok sık suya ihtiyaç duymaz.

Budama işlemi ise solan çiçeklere yapılmalıdır. Hem böylelikle çiçeklenme süresi bir nebze de olsa uzatılabilir.

İlginizi çekebilir: Sabun Paketleme İle Para Kazanma

Kamelya

Sonbahar aylarına renk katan bir diğer çiçek de Kamelyalardır. Kokusuz ve dört farklı renk de (kırmızı, pembe, beyaz ve ebruli) çiçek açan uzun ömürlü bir bitkidir. Görünüşleriyle gülü andıran Kamelya, kokulu bitkilere alerjisi olan insanlar tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Ilıman ama sıcak olmayan ofiste, evde, balkonda yetiştirilebildiği gibi sınır bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Kısacası, ektiğiniz her yerde kısa sürede yer edinebiliyor. Bakımı zahmetli olmasa da toprak bakımından tercihini humuslu, organik, drenajlı, asitli ve kireçsiz olanlardan yana yapar.

Sulama işlemi, toprak kurudukça yapılmalı; toprak hafif nemli kalmalıdır. Çuha çiçeğinde olduğu gibi budama işlemi solan çiçek üzerinde yapılmalıdır. Çiçeklenme zamanı genel olarak kasım ayından bahara kadar sürer.

İlginizi çekebilir: Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt: Kuru fırçalama tekniği

Bahçe menekşesi

Hercai menekşesi olarak da anılan bahçe menekşesi sonbahar aylarında doğanın büründüğü soluk renklere meydan okuyarak canlı renkleriyle çiçek açıyor. Genel olarak beyaz, sarı, morumsu veya maviyi andıran renklerde çiçeklere sahip olan Hercai menekşesi, yaklaşık olarak 20 cm uzunluğuna erişebilir.

Modern bahçıvanların çalışma sürecinde gösterdiği büyük çaba ile zaman içerisinde iki renk olarak açan bahçe menekşeleri, iyi drene olan topraklarda ve güneşli veya kısmen güneşli olan yerlerde daha verimli yetişir.

Ekim- Mayıs aylarında çiçek açan bitki yaklaşık olarak -18 derecedeki don olaylarına dayanıklılık gösteriyor. Dayanıklılığı sayesinde kar ve don olayları görülen yerlerde de yetiştirilebiliyor.

İlginizi çekebilir: Kışın Güneş Kremi Kullanmanız İçin 5 Neden

Akasya çiçeği

Tamı tamına 600 türü olan Akasya çiçeğini, park ve bahçelerde görürüz. Estetik ve gösterişli görüntüsünün yanı sıra diş eti yaralarına, astım şikayetlerine, mide ekşimesine de faydası vardır. Ancak, yüksek dozda yapraklarının zehirleyici özelliği vardır.

Sulamayı geciktirdiğiniz zaman boyununu büken Akasya çiçeği, soğuk havaya dayanıklı olduğu kadar kurak havaya karşı da dayanıklıdır. Budaması ise kuruyan dallar üzerinden yapılır. Eğer kuruyan dallara budama işlemi yapılmaz ve sulama işlemi de gecikirse Akasya bitkisi tamamen solar.

Solmaya yüz tutmuş bir Akasya bitkisini yeniden canladırmak ise son derece zordur. Bu nedenle, sulama ve budama işlemine önem verilmelidir.

Tohumları ilkbahar aylarında atılan Akasya bitkisi, Ocak ve Mart aylarında çiçek açar.

İlginizi çekebilir: Bitkisel saç bakım yağları

Helleborus

Helleborus çiçeği sonbahar aylarında çevreyi renklendiren çiçeklerin başında geliyor. Zehirli güzellik olarak da anılan Helleborus aynı zamanda akıl sağlığını, kanserli hücreleri de iyileştirme özellikleri ile sağlık alanında da olumlu etkiler gösteriyor.

Toksik niteliği göstermesinin nedeni ise Antik Yunan Makedonya Kralı III. Aleksandros ya da daha çok bilinen adıyla Büyük İskender’in şüpheli ölümüdür. Bir eğlencede Veratrum albüm beyaz hellebore ile mayalanmış zehirli şarabı içtiği düşünülen Büyük İskender’in, zehirlenme belirtilerine benzer belirtiler göstermiş olması ve ardından hayata veda etmesidir.

Aralık ayında çiçek açmaya başlayan Helleborus bitkisinin ekimi ise Mart ve Nisan aylarında yapılabilir. Uzun ömürlüdür ve her daim yeşil kalmayı başarır. Genellikle serin yerleri sever.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AbonelerAbone

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR