Saç Düzleştirmenin Püf Noktaları

Güzellik ve şıklık söz konusu olduğunda saç düzleştirme akla gelen ilk şeydir. Peki ama saç düzleştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve saç düzleştirmenin püf noktalarını biliyor musunuz?

İlginizi çekebilir: Kibirsiz.Com Editörün Cilt Bakım Ürünleri için tık tık.

Saç düzleştirme her gün ve ortam için her türlü elbise ile tercih edilebilecek, uygulanması en kolay stildir. Ancak tek bir şartla: Püf noktalarını bilerek saç düzleştirmeniz halinde. Saçınızı evde düzleştirirken uzun süre uğraşmanız, sonrasında metal toka takarak saçlarınızı elektriklendirmeniz belki de yaptığınız en büyük yanlışlardandır. İşte size saç düzleştirmenin püf noktaları.

İlginizi çekebilir: Yağlı Cilt Temizleme Ürünleri ve Yağlı Cilt Temizliği

  1. Saç düzleştirmede her şey banyoda başlar: Kullandığınız şampuanın veya saç kreminin saçınızı düzleştiremeyeceği bilinen bir gerçek. Fakat saçınızı düzleştirmeye uygun hale getirmek için henüz saçınızı yıkarken saçınızı düzleştirmeye uygun hale getirmeniz mümkün. Bunun için saçınızı yumuşak tutacak şampuan ve saç kremleri kullanabilirsiniz. Önemli olan nokta banyodan sonra saçlarınızı çılgınlar gibi kurutmamanızdır. Saçınızı hafifçe düzleştirirken olduğu gibi yumuşak şekilde ve yumuşak havluyla kurutmanız size düzleştirmede büyük kolaylık sağlar.

İlginizi Çekebilir: Adım Adım Günlük Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

  1. Saçları yanlış kurutmak: Fön makinesi saçlarınıza zarar veren enstrümandır. Saçlarınızı kabaracak şekilde kurutmanız düzleştirmeyi uygun şekilde yapmanıza engel teşkil eder. Saç kurutma için elektriklenmeye neden olmayan saç kurutma makinesi ile saçınızın yüzde 80’ini kurutana kadar saç kurutma makinenizi saçınızın üzerinde yukarı aşağı hareket ettirerek kurutmanız saçınızın düzleştirmek için en uygun hale gelmesinde etkili olacaktır. Saçınızın yüzde 80’ini kuruttuktan sonraki süreçte saçınızı ne şekilde kurutmaya devam edeceğiniz konusundaki tercih size bağlı. Fakat genel olarak saçlarınızı düzleştireceğiniz yönde tarayarak kurutmayı ihmal etmemelisiniz.
  2. Yüksek sıcaklıkla saçlarınızı yakmak düzleştirmenin düşmanıdır: Eğer saçlarınızı düzleştirirken saçlarınızdan buhar çıkıyorsa yanlış yoldasınız demektir. Saçlarınızı düzleştirmeden önce kullandığınız ürünlere dikkat etmelisiniz. Saçınızı düzleştirirken saçlarınızdan buhar çıkması saç folüküllerinizde yer alan bileşenleri yaktığınız anlama gelir. Bu nedende saçlarınızı yakmadan düzleştirmeye ve düzleştirmeden önce kullandığınız bakım ürünlerine dikkat etmelisiniz.
  3. Saçlarınız için termal koruyucular kullanmadığınızı göz ardı etmeyin: Kuaförlerde yapılan düzleştirmeler keratin uygulamaları da göz önünde bulundurularak 450 derece civarındaki sıcaklığa kadar yapılabilmektedir. Fakat koruyucu saç bakım ürünleri kullanmadan bu sıcaklıklarda düzleştirme yapmamanız gerektiğini unutmayın. Çok yüksek sıcaklıkta yapacağınız düzleştirmeler bir süre sonra saçınızın dolgunluğunu ve canlılığını yitirmesine neden olur.
  4. Uygun sıcaklıkla saçlarınızı düzleştirin: Neyse ki kişisel bakım üreticileri artık profesyonel bakım ürünlerine yakın seviyede düzleştirici ürünleri sunmaktadır. Saçınızı düzleştirmek için 220 dereceye kadar ısınabilen düzleştiricilerden birisini tercih edebilirsiniz. Fakat önemli olan nokta düzleştiricinizin ulaştığı maksimum sıcaklıktan öte saç telinizin kalınlığına ve saçınızda boya olup olmamasına göre dığru düzleştirmeyi yapmanızdır.
  5. Saçlarınızı bölerek düzleştirin: Eğer organize bir şekilde yapmamanız halinde saç düzleştirmesi çok fazla zamanınızı alabilir ve uğraş gerektirebilir. Saçını düzleştirirken saçınızın arka tarafından ikiye bölerek öne doğru düzleştirme yapmanız size kolaylık sağlayacaktır. Aksi takdirde saçınızı düzleştirirken düzleştirdiğiniz yerle tekrar tekrar uğraşabilir; bazı yerleri gözden kaçırabilirsiniz.
  6. Saçınızın aynı yerini tekrar düzleştirmeyin: Saçınızın aynı yerini tekrar tekrar düzleştirmeniz saçınıza zarar vermez. Ancak ciddi bir zaman kaybıdır. Bunu önlemek için gerçekten tekrar düzleştirmeniz gereken yerleri belirlemeniz önemlidir. Bu durumu yaşamamak için saçınızın doğru gergide tek seferde düzleştirmeye çalışın.
  7. Saç uçlarınızdaki kırıklar düzleştirdiğiniz saçınızın şıklığına gölge düşürmesin: Saçınızı düzleştirirken saç uçlarınızın kırılmamasına dikkat edin. Saçınızı sert bir şekilde çekerek düzleştirmeyin. Saç uçlarınızın dolgun görünümünü muhafaza etmek için saç spreyleri kullanabilirsiniz. Saç uçlarınıza faydası olacağını düşünerek yağ, parlatıcı ve silikonlar kullanmaktan kaçının.
  8. Doğru düzleştirici modelini seçin: Saçlarınızı şık ve sorunsuz şekilde düzleştirebilmek için doğru düzleştirici modelini seçin. düzleştiricinizin otomatik kapanma özelliğinin olmasına dikkat edin. Bu sayede hem ihmal sonucunda olabilecek durumlara hem de pratik kullanım imkanlarına sahip olabilirsiniz. Düzleştiricinizin özellik ve işlevlerinin ötesinde malzemesine dikkat edin. Çoğu düzleştiricide olan seramik plakalar size istediğiniz sonucu verecektir. Fakat bütçeniz müsaitse ve kıvırcık saçlara sahipseniz titanyum veya altın plakalara sahip düzleştirici seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
  9. Sadece saçınız uzun iken düzleştirmeyin: Sadece uzun saç düzleştirilebilir ironisinden uzak durun. Eğer saç telleriniz kalınsa saçınıza fön çekmek yerine düzleştirme seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Bu size hem vakit kazandıracaktır hem de saçlarınızın daha az yıpranmasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Ünlülerin Minimal Makyaj Trendleri

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER