Japonların Yeni Yıl Temizliği: Osouji Ritüeli Nedir?

-

Batı kültüründe insanlar, sıcak ayların yaklaşmasıyla birlikte yaşam alanlarında bahar temizliği olarak adlandırdıkları büyük temizliği yaparlar. Batı kültürünün aksine Japonlar, yıl sonunda soğuk aylar Osouji oalrak adlandırdıkları büyük temizliği yaparlar.

İlginizi çekebilir: Kirigami Kağıt Kesme Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Osouji Temizliğinin Tarihi

Batı kültüründe, bahar aylarının gelişi ile yapılan büyük temizliğe ‘bahar temizliği’ denir. Benzer şekilde Japonlar, yeni yıldan önce evlerinin veya ofislerinin ritüel temizliğini tanımlamak için “osouji” (大掃除) terimini kullanırlar. Osouji temizlik ritüeli Japonya tarihinin 1600- 1800’lü yıllarını kapsayan ‘Edo Dönemi’ne dayanmaktadır. Diğer ismiyle Tokugawa döneminde, Japon evlerinin çoğunda soba ve ocak bulunuyordu. Bu dönemde, insanlar evlerini kış aylarına kadar temizlememeyi tercih ediyordu.

Edo Kalesi’nin ve Japon evlerinin Aralık ayında temizlenmeye başlandı. Böylelikle Japonlar Osouji’nin yeni yıl Tanrısı Toshigami-sama’yı selamlamak için bir arınma ritüeli olduğuna inandılar. Taze bir ruh ve yeni bir başlangıcı simgeleyen Osouji geleneği günümüzde de devam etmektedir.

İlginizi çekebilir: Bol acılı ve baharatlı yemekler: Meksika mutfağı

Temizlik için Neden Yeni Yılı Tercih Ediyorlar?

Pek çok Japon insanın bilmemesine rağmen osouji temizliğinin yeni yılda yapılması inançları ile alakalıdır. Ayrıca, Japonya’da birçok insan kirlenmiş veya yeterince temiz olmayan evleri ile yeni yıla kucak açmayı istemiyor. Yıl sonu katıldıkları bir gelenek olarak gördükleri osouji temizliğine katılmayan insanlar pişmanlık duyabiliyor.

Yıl sonu gelenek temizliği evlerde, işlerde ve okullarda yapılmaktadır. İş yerlerinde yapılan temizlik için belirli bir tarih belirlenir ve tüm çalışanların isteğe bağlı olarak katılması beklenir. Bireysel olarak katılmayan çalışanların tutumu, kaba olarak görülür. Osouji temizliği, yalnızca iş yerlerinde değil aynı zamanda okullarda belirli bir tarihte öğrencilerle de yapılır. Günlük veya haftalık temizliğin yerini tutamayan osouji temizliği ile ulaşılamayan her yere ulaşılır.

İlginizi çekebilir: Nasıl Minimalist Olunur? Hayatınıza Faydaları Nelerdir?

Ne Zaman Osouji Temizliği Yapılır?

Osouji ritüeli, Aralık ayının ikinci haftası veya 13 Aralık’ta başlıyordu. Ama günümüzde bu ritüel, Aralık ayının son günü kadar uzayabiliyor. Örneğin, pek çok Japon şirketinde, okulunda veya işyerinde, osouji noel tatilinden önce olacak şekilde 23 veya 24 Aralık’ta yapılır.

Alan temizliği yapmak kolay gibi bir izlenim bırakmasına karşın osouji ritüelinde havalandırmalar, pencerelerin ulaşılamayan yerleri, avizeler gibi yerler temizlenir. Bu da yeni yıl temizliğinin oldukça fiziksel güç gerektirdiği anlamına geliyor.

Yılın bu zamanlarında evini çeşitli temizlik malzemeleri ile dolduran Japonlar, yeni yılı temizlenmiş bir ruh ve sakin bir zihin ile karşılarlar.

İlginizi çekebilir: Amazon Prime Dizi Film Öneri -2021 Güncel

Japon Okullarında Osouji Ritüeli

Yıl sonunda tüm öğrenci organlarının katıldığı Osouji ritüeli ile okul binasının her köşesi temizlenir. ANcak, Japon öğrenciler yalnızca yıl sonu değil aynı zamanda her gün okulunu temizler. Birçok ülkede, okul binasının temizliğinden temizlik görevlileri sorumludur. Denizaşırı ülkelerden biri olan Japonya için oldukça şaşırtıcı olan bu durum, Japon geleneğinin Budizm ile olan ilgisidir. Budizm’de zihinleri açık ve saf tutmak için temizlemek esastır. Bu nedenle öğrenciler her gün okulda sınıflarını temizlemeleri için eğitilmektedir. Öte yandan, Japonya’nın aksine ABD’de insanlar öğrencilerin okulda temizlik yapmasını derslere odaklanmaları açısından sorun olarak görür.

Japon Şirketlerde Osouji Ritüeli

Eğer bir Japon şirketinde çalışıyorsanız katılmaktan oldukça keyif alacağınız ritüellerden bir tanesidir. Yıl sonunda ve noel tatilinden önce belirli bir tarih belirlenerek şirket çalışanlarının katılımı ile gerçekleşen ritüelde, çalışma masaları, teknolojik aletler ve diğer kullanılan eşyaların temizliği yapılır. Herkesin kendi çalışma alanından sorumlu olduğu ritüelde, insanların çalışma arkadaşlarına yardım etmesi bir kibarlık ve centilmenlik olarak görülerek takdir edilir.

İlginizi çekebilir: Kahvaltı İçin Leziz Avokadolu Tost Tarifleri

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR