Maskelerin Sebep Olduğu Cilt Problemleri

-

Covid-19 pandemisi nedeniyle günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olan maskeler, cilt problemlerine sebep olabiliyor. Maskelerin sebep olduğu cilt problemleri arasında ciltte tahriş, sivilceler, alerjik reaksiyonları gösterebiliriz.

Maskeler, koronavirüsün yayılmasını azaltmada hayati bir rol oynamaktadır. Cildinizin yapısına göre sert bir yapısı olan maskeler, cildinizde tahribatlara neden olabilir. Cildinizde meydana gelen cilt problemlerini önlemek amacıyla uygulayabileceğiniz ipuçlarını sizlerle paylaştık.

İlginizi çekebilir: Yağlı Cilt Temizleme Ürünleri ve Yağlı Cilt Temizliği

Maskelerin sebep olduğu cilt problemleri nelerdir?

Maskelerin sebep olduğu cilt problemlerini alerjik reaksiyonlar, akneler ve kulak arkalarında ağrı ve döküntüler olarak sıralayabiliriz.

Alerjik reaksiyonlar

Maskelerin sebep olduğu cilt problemlerinin en başında alerjik reaksiyonlar gelmektedir. Sürtünmeden kaynaklı olarak ortaya çıkan ve kırmızı bir görünümü olan alerjik reaksiyonları, cildinizi sürekli yıkayarak tedavi edemezsiniz. Eğer alerjik reaksiyonları yıkayarak tedavi etmeye çalışırsanız tahrişin boyutu olumsuz etkilenebilir.

Bununla birlikte, aşırı yıkama yerine yalnızca su, lif ve nazik bir cilt temizleyici kullanarak cildinizde meydana gelen alerjik reaksiyonları tedavi edebilirsiniz. Öte yandan, bez bir maske kullanıyorsanız yıkadığınız bez maskeyi iyi bir şekilde duruladığınızdan emin olmalısınız.

Ayrıca, cilt bakım rutininizde kullanmayı tercih ettiğiniz yaşlanma karşıtı ürünler veya kokulu ürünler, maskeler ile bir araya geldiğinde cildinizdeki tahribatın boyutunu olumsuz etkileyebilir. Kullanmayı tercih ettiğiniz ürünlerin içerik analizini yapmalısınız.

İlginizi çekebilir: Cruelty Free/Vegan Kozmetik Ürünler Nedir?

Maskelerin sebep olduğu akneler

Maskelerin sebep olduğu cilt problemlerinden diğeri aknelerdir. Yüz maskelerinin sebep olduğu akneleri tedavi etmek amacıyla başvuracağınız yöntemler cildinizi ılık su ile yıkayın ve ardından cildinizi düzenli olarak nemlendirmelisiniz.

Sürtünmeden kaynaklı olarak cildinizde ortaya çıkan akneleri önlemenin başka yolu ise maske altında makyaj yapmamaktır. Cildinize uyguladığınız fondöten, pudra veya diğer makyaj malzemeleri üzerine maskeyi taktığınızda hava sirkülasyonunu engelleyerek tahribatı tetikleyebilir.

Ayrıca, potansiyel olarak ciltte tahrişe sebep olabilecek retional kremler, cildinizi aşındırıcı temizleyiciler veya yaşlanma karşıtı cilt ürünlerinin kullanımını azaltmalısınız.

İlginizi çekebilir: Makyajsız Güzel Görünmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Kulak arkalarında ağrılar ve döküntüler

Öncellikle, kulak arkalarında meydana gelen ağrılar ve döküntüleri maske iplerinin başınızın arkasında bağlandığı maske türlerini tercih edebilirsiniz. Bez yüz maskelerini hipoalerjenik çamaşır sabunu ile yıkayabilirsiniz ancak bez maskeleri yıkarken yumuşatıcı kullanmadan iyice durulamalısınız.

Ayrıca, maske iplerini başınızın arkasında bağlamak istemiyorsanız maske kullanımında klips de ekleyebilirsiniz. Kullandığınız klips, maskenin yüzünüzü, yanaklarınızı, çeneklerinizi ve kulaklarınızı tamamen sarması gerektiğini unutmamalısınız.

İlginizi çekebilir: Adım Adım Günlük Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR