En lüks markalardan biri olan Louis Vuitton’u tanıyalım

Louis Vuitton kimdir?

Takvimler 1821’i gösterirken  bir markalaşma hikayesinin başrolü olan Louis Vuitton Fransa’nın Anchay şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Tam adı Louis Vuitton Malletier’dir. Ailesindeki  tüm erkek bireyler bahçıvanlık mesleği ile uğraşırken Louis Vuitton 15 yaşında Fransa’yı dolaşmaya başladı. Bir sandık ustasının yanında çırak olarak çalışmaya başladıktan iki sene sonra ise bu işin eğitimini aldı ve tamamladıktan sonra  1837 yılında Paris’e ulaştı. 1837 yılında Mr.Marchall isimli sandık ustasının yanında işe başlamış ve 17 sene boyunca burada Paris’in ileri gelmiş kişilerine sandık yapmıştır.Seyahetlerin artmasıyla sandıklara olan ihtiyaç da artmıştı bu nedenle sandıklara olan ilgi fazlasıyla artmıştır. İşte Louis Vuitton’un ışığı bu meslekte parlamaya başlamaştır

Ne zaman kuruldu?

1854 yılında kendi ilk sandık mağazasını Paris’in en gözde yerlerinden birisi olan Rue des Capucines’te açtı.Buraya gelen müşterilerin sadece sandıklarını yapmakla yetinmemiş kıyafetlerini katlayıp sandıklara yerleştirme işini de beraberinde yapmıştır.

Modernleşme

Tasarımlarında sürekli yenilikler yapan Louis Vuitton ilk iş olarak sandıkların üst üste konabilmesi için kapaklarının yassı yapısını bozarak düzleştirmiştir. Bir zaman sonra sandıkların içine eldiven, şapka, kolye, yüzük vb. aksesuarlar için özel bölmeler tasarlayarak dönemin en modern sandıklarını yapan tasarımcı olmuştur.

Markanın Gelişimi

Louis Vuitton modernleşme hareketlerinin ardından 1859 yılında mağazasını Asnieres’e taşımıştır. 1871 senesinde ise mağazasını Grand Hotel’in karşısına taşıyarak ticari zekasını konuşturmuş bu sayede diğer uluslardan insanlara tasarımlarını tanıtıp satabilmiştir. Louis Vuitton mağazasını Grand Hotel’in karşına taşıdıktan sonra, oğlu George Vuitton de babası ile çalışmaya başladı. Burada satışları arttıktan sonra ilk yurtdışındaki mağazasını 1885 yılında Londra’ya açtı. Artık tasarımları büyük ilgi görmeye başlamıştı bu ilgiden sonra ürünlerin sahteleri üretilmeye başlandı. Sahteciliğin önüne geçebilmek için kullandıkları gri kanvaslardan vazgeçerek çizgili modeller üretilmeye başlandı. Bir zaman sonra çizgi modeli de taklit edilince oğlu George Vuitton geometrik desen kullanmaya karar verdi. Birçok denemenin ardından monogram deseni kullanmaya başladı. Monogram, Louis Vuitton isminin baş harflerinden ve bir elmas şeklinden oluşuyor. Elmasın şekline biraz karakter vermek ve markaya özel bir tasarım yapmak amacıyla kenarları konkav şekilde dizayn edilmiş ve içine dört yapraklı bir çiçek yerleştirilmiştir. Monogram desen ile ilk defa bir şirket kendi adını sembolleştirerek kendi kimliğini ortaya koymuştur. Marka tescil edilmiştir.

 

Dünya Markası

1892’de Louis Vuitton öldüğünde oğlu Georges Vuitton, yönetimi devraldı ve markayı dünya markası yapmak istedi. Şirket daha sonra dünyada çok fazla talep gören yeni modellere imza attı. Georges Vuitton’un oğlu Gaston Vuitton babasına destek oldu ve reklam ajansı kuruldu,tasarım ofisi oluşturuldu. George Vuitton 1936’da vefat etti. O dönemde savaş olduğu için markalar üretimi azaldı,siparişler azaldı çoğu mağaza ve fabrikalar kapandı. Savaştan sonra kendisini toparlayan markalar yeniden faaliyete geçti. Gaston Vuitton, oğulları ve damadı ile şirket yönetiminde etkili olarak markayı tekrar canlandırdılar.

1954’te Louis Vuitton, Champs-Elysées’den Avenue Marceau’ya taşındı. Şirket, seyahat sürelerinin kısalmasıyla birlikte yeni bir tasarım fikri ile karşımıza çıktı ve yumuşak kenarlı bavulu tasarladı. 1959-1965 yıllarında ortalama 25 yeni valiz modeli tasarlanmıştır. Louis Vuitton, başarılı olduktan sonra ve ismini duyurunca , sahtecilik tekrar günyüzüne çıkarak sahte Louis Vuitton ürünleri bir anda arttı . Gaston Vuitton, 1970’de vefat etti. Vefatından bir yıl önce, Tokyo’da mağaza açarak sahtecilere karşı önlem almak istemiştir.

Gaston Vuitton’un damadı Herry Racamier, 1977’de şirket yönetimini devraldı. Racamier başarılı bir iş adamıydı.Şirket satışlarını, 1977’de 5 katına çıkardı. Racamier döneminde, tüm dünyada Louis Vuitton mağazaları açıldı yani ve tam anlamıyla bir dünya markası adını almış oldu. Louis Vuitton için, 1980’ler çok başarılı yıllar olmuştur.

Louis Vuitton kullanan ünlüler kimlerdir?

Çanta.kombinlerin önemli bir tamamlayacısıdır.Ünlüler de her zaman bu tamamlayıcı parçalara ekstra özen göstermişlerdir.İşte Louis Vuitton ünlülerin vazgeçilmez tamamlayacı markası haline gelmiştir.Louis Vuitton kullanan ünlülerden birkaçı söyledir.

Rihanna

Stiliyle her zaman adından söz ettiren Rihanna, çanta tercihini ünlü Fransız markası Louis Vuitton’dan yana kullanıyor.

Kendall Jenner

Birçok kez kullandığı Louis Vuitton botlarıyla dikkat çekmektedir.

Louis Viutton kullanan birkaç ünlü de şunlardır:

Emma Stone, Chloe Sevigny, Jennifer Connelly, Léa Seydoux, Naomi Watts, Michelle Williams, Sofia Coppola, Miranda Kerr, Sophie Turner, Alicia Vikander, Alicia Vikander, Michelle Williams, Leighton Maester.

Neden Louis Vuitton

Birçok kişi neden bu markanın bu kadar özel olduğunu ve neden tercih edilmesi gerektiğini merak ediyor.Öncelikle 165 yıllık köklü bir marka olmasının nedeni  kendine özgün tasarımlarının olmasının yanı sıra kalite çizgisinden ödün vermemiş olmasıdır.Sınırlı sayıda belli ürünler tasarlanması sadece belli bir miktar kişide o üründen olacağı anlamına gelmektedir ve bu onu daha da özel kılmaktadır. Her sene yeni tasarımlarla karşımıza çıkmaktadır ve bunu yaparken gelenekselliğinden de vazgeçmemektedir. Tabi 160 yıllık bir geçmişi olması ve her zaman bir adım ileri atmak için çok çabalanmış olması da bugünkü konumu hakkettiğini gösteriyor. Louis Vuitton ürünleri su geçirmez ve ateşi dayanıklıdır. Aynı zamanda bu kadar emek olması insanların fazlasıyla güvendiği bir marka adını almasında da etkili olmaktadır.Tabi yıllarca sadece çanta, bavul,valiz ve sandık tasarımları üretmekle yetinmeyip artık cüzdan, atkı, parfüm, ayakkabı,eldiven,kemer,bileklik,saat gibi farklı farklı tasarımlarla karşımıza çıkmış, yıllarca kalitenin ve lüksün en iddialı firmalarından birisi haline gelmiştir.

Neden bu kadar pahalı ve asla indirime girmiyor

Louis Vuitton 165 yıllık bir geçmişe sahiptir bu yüzden de marka büyüdükçe fiyatları da tabiki sürekli artış göstermiştir.Bu artışa rağmen müşterisinin de çok olması onların fiyatlarda uçuk rakamlar kullanmaktan çekinmediklerini göstermektedir.Tabi orta gelirli bireyler tarafından mağazalarına bakmak bile ürkütücü gelebilir ciddi miktarlarda satışlar da yapılmaktadır.Bir başka sebep ise markanın,ürünlerinin sadece seçkin kişilerde kalmasını istemesidir yani ucuz ürün ve indirim Louis Vuittonda pek görebileceğimiz bir durum değildir.

Peki yıl boyunca satılmamış tasarımlara ne oluyor?

Ne yazıkki 1 sene boyunca satılmayan ürünler fabrikaya geri gönderilip parçalanıyor ya da yakılıyor. Kulağa ilginç gelen bu durumunun sebebini şirket , marka değerini ve fikri mülkiyet hakkını korumaka amaçlı olduğunu belirtmektedir. Yani bizim bildiğimizin aksine ürünler bir seneden fazla mağazalarda kalmıyor kalmamaktadır.

Covid-19 Etkisi

Başkan Bernard Arnault , covid-19 krizinden kaynaklanan durumların bir süre daha çalışma performansını etkileyeceğini kabul etmiş olmasına rağmen , Avrupa’nın genelinde virüs kısıtlamalarının kalkmasıyla beraber Haziranda toparlanma belirtileri gösterdi. Bernard Arnault, koronavirüs sebebiyle diğer tüm milyarderlerden daha fazla para kaybetmiş durumdadır.

Koronavirüsten önce Louis Vuitton, rekor düzeydeki gelirlerini ilan ediyordu. Covid-19 salgınıyla beraber perakende mağazalar kapandı ve milyonlarca insan işsiz kaldı , böyle bir durumda da Louis Vuitton’un hisseleri de düştü. Bloomberg’in yaptığı habere göre , Arnault koronavirüs salgını sırasında kişisel servetinden diğer milyarderlerden daha çok para kaybetmiştir ve net değeri 13 milyar dolar azalmıştır

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER