Günümüzdeki İlişkilerin Kısa Sürme Nedenleri Nelerdir?

-

Günümüzde ilişkiler uzun soluklu sürmemekle birlikte kısa zamanda bitiyor. Flört adı altında başlayan ilişkiler kısa sürede heyecanını kaybediyor. Tarafların birbirine karşı ilgisi, hoşlantısı ve merakı zaman içerisinde eriyip bitiyor. Yanında güvenebileceğiniz ve birlikte dünyayı keşfederken anılar biriktirebileceğiniz insanın olması çok özel bir duygudur.

Bununla birlikte, bazen sevgi olması rağmen ilişkiler yürümez çünkü sevginin her sorunun üstesinden gelme gücü yoktur. Günümüzde ilişkilerin kısa sürme nedenleri arasında sayabileceğimiz faktörler şunlardır..

İlginizi çekebilir: Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Sevgiyi gösterme konusundaki beceriksizlikler

Günümüzdeki ilişkilerin kısa sürme nedenlerin başında şüphesiz sevgiyi gösterme konusundaki beceriksizlikler gelmektedir. Doğası gereği sosyal bir varlık olan insan duygu ve endişelerimizi iletmenin en iyi yollarından biri nazik bir dokunuş, sevgi dolu bir kucaklamadır.

Psikolojik etmenler dışında sevginizi gösterme konusunda sıkıntılar yaşayabiliyor olabilirsiniz. Flört aşamasında birbirini tanımaya başlayan taraflardan biri, farklı faktörleri bahane ederek zamanla sevgisini ve ilgisini göstermek istemiyor.

Sevginizi göstermek veya hissettirmek oldukça kolaydır. Örneğin, uyandığınızda birbirinize sarılabilirsiniz veya sabah işe gitmeden önce birbirinizi öperek iyi dilekler dileyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İnternet Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Yeterince çaba sarf edilmiyor

Flört aşamasında merakla ve heyecanla birbirine yanaşan taraflar zamanla heyecanını ve merakını kaybederek çaba sarf etmiyor. İlişki sürecinde denge kurarak çaba sarf edilmeyince ilişkiler uzun soluklu olmuyor. Herkes geçmiş travmalarından yakınıyor, herkes güzel ve anlamlı bir şeyin parçası olmak istiyor ancak hiç kimse çaba sarf etmek istemiyor.

Ayrıca, geçmiş travmaların faturasını mevcut kişiye kesmeye çalışıyorlar. Sevgi, emek ister. Sevginin ihtiyaç duyduğu emek ise iki kişiliktir. Yalnızca bir tarafın çabası ile bir ilişki yaşayamazsınız. Hiç kimse, geçmiş travmalarınızın faturasını ödemek veya egonuzu tatmin etmek zorunda değil.

İlginizi çekebilir: Akne (Sivilce) Nasıl Tedavi Edilir? Akne (Sivilce) Nasıl Geçer?

Güven, kıskançlık ve dürüstlük hafife alınıyor

Beyaz yalanlar ilişkilerin bitmesine sebep olmaz ancak önemli konularda dürüst olmamak potansiyel partnerinizin kalbini kırabilir. Dürüst olmadan ilişkinize devam etmek güvensizliğe, üzüntüye ve öfkeye yol açar ve bu nedenle zor zamanlarda potansiyel partneriniz açısından önemlidir. Güçlü bir bağınız olmasını istiyorsanız dürüst olduğunuz kadar karşı taraftan da dürüst olmasını beklemelisiniz.

Öte yandan, kıskançlık konusunda yaşanan kompleksli davranışlar tarafları bezdiriyor. İlişkinizin güven temelleri sağlam inşa etmezseniz kıskançlık konusunda yaşanacak krizleri ve akabinde muhtemel son ilişkinizin kısa sürme nedenlerinden biridir.

İlginizi çekebilir: Neden Psikolojik Destek Almalıyız?

Her şeyden önce arkadaş olabilmelisiniz

Birini hayatınıza almadan önce ilginizi çeken ilk şey mizah, dış görünüş, kariyer veya tanımlayamadığınız şeyler olabilir. Ancak bu tarz şeylerin üzerine bir ilişki inşa edemeyeceğiniz aşikardır. Örneğin, hiç kimse dış görünüşünü beğenmediği birine yaklaşmak istemez fakat ilişkiyi sürdürmek için dış görünüş tek başına yeterli değildir. Bu nedenle, her şeyden önce birbirinizin en iyi olmasa da yakın arkadaşı olabilmelisiniz.

Uzun soluklu ilişkilerin temelinde birlikte eğlenmek, birlikte vakit geçirmek ve benzer ilgi alanlarına sahip olmak yatmaktadır. Film izlerken, spor yaparken, yemek yaparken veya dışarıda gezerken keyifli vakit geçirebilmelisiniz. Her iki tarafın da arkadaşların yaptığı gibi yapmaktan zevk alacağınız bir şeyleri olmalı.

İlginizi çekebilir: Gıda İsrafını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Beklentiler konusundaki farlılıklar

Flört aşamasında olduğunuz insanın hayata karşı bakış açısı ve beklentileri ile ilgili sahip olduğunuz farklılıklar ilişkilerin kısa sürme nedenlerinden biridir. Beklentiler, planlar ve hedefler insanların hayatını şekillendiren temek faktörler arasında yer almaktadır.

Beklentiler, hedefler ve planlar arasındaki farklılıklar potansiyel ilişkiyi zorlayabilir. Örneğin, farklı zaman dilimlerinde yaşanan gündelik hayatta, iletişim konusunda problemler yaşanabilir. İletişim ise bir ilişkinin olmazsa olmazları arasındadır.

İlginizi çekebilir: Maskelerin Sebep Olduğu Cilt Problemleri

Duygusal olarak olgunlaşmamış bireyler

Duygusal olarak olgunlaşmamış bir partnerle ilişki yürütmek zor olabilir. İlişki içerisinde küçük olayları büyütmek, işleri zorlaştırmak, öfkelerini çevrenizdeki insanlardan çıkarmaları duygusal olarak olgunlaşmamış bireylerin özellikleri arasında yer alır.

Duygusal olarak olgunlaşmamış biriyle flört ediyorsanız karşınızdaki insan kolayca tetiklenir, ruh hali değişimleri dramatik olabilir, kendilerini soyutlarlar ve sizden uzaklaşırlar. Bu nedenle, ilişkiler komplike bir hal alarak sağlıklı bir ilişki olmaktan çıkar.

İlginizi çekebilir: Etkileyici Macera Aksiyon Film Önerileri

Körü körüne güven duymak

İlişkinin temel yapı taşlarından biri olan güven duygusu, sevgi ve saygı ile birlikte gelir. Temelde, partnerinizin her şartta ve koşulda yanında olduğuna inanırsınız. Ayrıca, güven duygusu partnerinizi destekleyici olarak gördüğünüz ve sizi yargılamasından, alay etmesinden veya reddetmesinden endişe etmediğiniz için düşüncelerinizi ve duygularınızı açık ve dürüst bir şekilde sergilemenizi sağlar.

Partnerinizin davranışlarına, düşüncelerine ve fikirlerine hakim oldukça güven duygunuz oluşur. Birine güvendikten sonra bağlılığınız artar. Flört aşamasında körü körüne güven sizi ve partnerinizi beklenmedik olaylarda üzebilir. Sevgi ve güven arasındaki naif dengeyi kurarken tutarlı olmalısınız.

İlginizi çekebilir: Evlenmeden Önce Sorulması Gereken Sorular Nelerdir?

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR