Güçlü Bir Ev Stili Nasıl Oluşturulur

-

Dekorasyon dünyası her altı ayda bir kendini günceller. Yeni stillere ve moda akımlarına ayak uydurmak ekonomik olarak çok güç olabilir. Evinize aldığınız eşyalarınızı kendi stilinizi yansıtacak şekilde bir kez alıp çok uzun yıllar kullanabilirsiniz. Peki ama güçlü bir ev stili nasıl oluşturulur? Bu sorunun cevabına sizler için yer vermeye çalıştık.

İlginizi çekebilir: Küçük Banyolar İçin Dekorasyon Önerileri

Ev Dekorasyonunda Akımlar

Endüstriyel, modern, çağdaş, İskandinav, geçişli, Fransız ve bohem… Liste uzar gider. On yıllar öncesinden günümüze gelen fotoğraflara baktığınızda bile ev dekorasyonunu çok beğenebilirsiniz. İşte tam da bu noktada önemli olan konu stilin doğru yansıtılmış olmasıdır. Başka bir deyiş ile ev dekorasyonu her sene yenilecek ve modaya devamlı ayak uydurulacak bir alan değildir. O sebeple ilk andan itibaren kendi tarzınızı yansıtabilir ve bunu uzun yıllar kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İskandinav tarzı mutfak dekorasyon fikirleri

Ev Stilinizi Oluşturun | Kendinizi Tanıyın

Evinizin büyüklüğü, çevrenizin genişliği, ekonomik durumunuz ve evinizde geçirdiğiniz süreyi iyi analiz edin. Bu sebeple hem daha güzel hem daha kullanışlı bir ev dekorasyonu yapabilirsiniz. Yukarıda saydığımız İskandinav yada minimalist tarz sizi anlatamıyor olabilir. O halde kendinizi en iyi anlatan tarzı yakından tanıyın.

İlginizi çekebilir: Ev Dekorasyonunda Aydınlatma Seçiminin Püf Noktaları

İnternette özellikle pinterest gibi fotoğrafların yoğun olduğu sitelerde on binlerce güzel dekore edilmiş ev fotoğrafları bulunur. Bunlardan en çok beğendiklerinizle başlayın. Sonrasında kendinize hangi evde yaşamayı isterdim diye sorun. Bu sorunun cevabına göre ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

Tarzları ve Çizgileri Analiz Edin

Zaman içerisinde pek çok dekorasyon akımı gelip geçmiştir. Bunların hepsinin anlatmak istediği bazı önemli konular bulunur. Örneğin İskandinav sadelik demektir. Endüstriyel; metal, ahşap ve betonun saf halinin sergilenmesi anlamına gelir. Bohem göçebe hayatı, Rustik doğal hayatı sever. Peki ama siz hangisini seviyorsunuz?

İlginizi çekebilir: Bol acılı ve baharatlı yemekler: Meksika mutfağı

Yapabileceklerinizi Küçümsemeyin

Herkes kendi tarzını anlatan bir ev stili oluşturabilir. Bunun için bütünlük ve süreklilik son derece önemlidir. Salonunuzu bohem, mutfağınızı İskandinav, yatak odanızı minimalist tarzda dekore edemezsiniz!

Bu durum; vintage tarzda pantolon, uzay modasında gömlek, parmak arası terlik giyip, kafanıza bere takıp, alışverişe çıkmanız kadar manasız olacaktır. Giydiğiniz bütün kıyafetler en kalitelisi ve en güzeli olabilir. Yalnız modada nasıl ki bütünlük önemliyse aynı durum dekorasyon içinde geçerlidir.

İlginizi çekebilir: Ahşap Boyama nedir? Nasıl yapılır?

Sadece Başlayın Devamı Gelecektir!

Doğru tarzı bulduğunuzu düşündüğünüz andan itibaren dekorasyona başlayabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde daha yoğun bir şekilde yeni fikirlerle karşılaşacaksınız. Tabi ki ekonomik durumunuz, yetenek ve ilgi alanlarınız hepsinden önemlisi zamanınız da önemli etkenler arasında yer alır.

En baştan başlamanız gerekmez! Salon takımınızı çıkarmadan rengini değiştirip, kumaşını yenileyerek ilk adımı atabilirsiniz. Yere parke yaptırmak yerine eskitilmiş ürünler kullanarak daha ekonomik bir yol izleyebilirsiniz. Duvarınıza kendi yaptığınız tabloları asabilir yada satın alabilirsiniz. Uzun lafın kısası harekete geçtiğiniz an yenilikler arkasından gelecektir.

İlginizi çekebilir: Genç odası dekorasyonun püf noktaları

Kalabalıklara Dikkat

Gereğinden fazla alınmış eşyalar, depolama alanları, farklı süs eşyaları sadece gözlerinizi yorar. Ortalama bir insan günlük hayatı içinde evinin sadece otuz metrekaresini kullanmaktadır. Bir gün mutlaka işinize yarayacağını düşündüğünüz kalabalıkları muhtemelen hiçbir zaman kullanmayacaksınız.

Bu sebeple güçlü ev stili oluşturmak için öncelikle kalabalıkları terk ederek başlayabilirsiniz.

Süreklilik Diğer Sorunumuzdur

Tarzınızı belirledikten sonra başlangıç yapmanız önemlidir. Bu konuda pek çok yeni adım da atabilirsiniz. Yalnız süreklilik sağlayamazsanız dekorasyon komik durur. Örnek verecek olursak beyaz ağırlıklı minimalist bir salon oluşturdunuz. Sonrasında çok hoşunuza giden eski ve büyük bir halıyı getirip salonunuzun ortasına sererseniz sürekliliği bozmuş olursunuz.

İlginizi çekebilir: Görebileceğiniz En Yaratıcı 10 Yastık

Fikirleri Dinleyin | Kararı Kendiniz Verin

Sonuç olarak ev dekorasyonunda fikirlerin son derece büyük bir önemi olduğunu söyleyebiliriz. Bazen sizin bakmadığınız yerden bakan bir arkadaşınız size faydalı bir fikir verebilir. Yalnız bu fikirlerin çok fazla etkisinde kalırsanız bu seferde başkasının tarzını kendi evinizde yansıtmaya başlarsınız.

Dekorasyon konusunda yapıcı ve mantıklı tüm fikirlere saygı duyun. Yalnız onların sizin çizgilerinizin önüne geçmesine asla izin vermeyin.

Diğer önemli konu başlıkları ise sırasıyla; maliyet ve süre hesaplama, ürün temini ve nakliye, birlikte yaşayacağınız insanların fikirleri ve yaşam alanlarınız, teknolojik eşyalar ve depolama alanları olmalıdır.

Bir kağıt alarak basit bir kroki ile çizime başlamalı ve ardından kendi ev stilinizi oluşturmalısınız.

 

 

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR