Gıda İsrafını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

-

Birçok farklı şekillerde yapılan gıda israfını önlemek amacıyla birçok yolla başvurabilirsiniz. Her yıl yaklaşık olarak yedi milyon ton yiyecek ve içeceği tüketmek yerine israf etmeyi tercih ediyoruz. Gıda israfını önlemek amacıyla kendinize alış veriş listesi hazırlayabilir, öğün planlaması yapabilir, gıda saklama yöntemlerini öğrenebilirsiniz, komposto yapabilirsiniz, sebze ve meyvelerin tamamını kullanabilirsiniz, mevsimlik sebze ve meyve tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İnternet Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

Alışveriş listenizi hazırlamalısınız

Write a Shopping List - Clevernotes.ie

Alışveriş merkezine veya manava gitmeden önce kendinize bir alışveriş listesi hazırlayabilirsiniz. Böylelikle, ihtiyacınızın olmadığı meyve veya sebzeyi almazsınız. Süt ürünleri gibi kısa sürede bozulacak olan ürünlerin tüketimine öncelik verebilirsiniz. Sonuç olarak akıllıca ve karlı bir alışveriş yapmış olursunuz.

Ayrıca, alışveriş listesi yapmaya başladığınızda kendinize bir tane yemek planı hazırlayabilirsiniz. Yemek planlama için uygulamalara göz atabilirsiniz. Hazırladığınız yemek planları ile ihtiyacınız kadar yiyecek alırsınız. Örneğin, hafta içerisinde bir kilo havuca ihtiyacınız varsa 2-3 kilo satın almamalısınız.

İlginizi çekebilir: Geçirgen bağırsak hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Gıda saklama yöntemlerini öğrenebilirsiniz

Gıdaların uygun şekilde saklama yöntemlerini öğrendiğinizde gıdaların raf ömrünü uzatabilir, ve gıdaların bozulmasını önleyebilirsiniz. Yanlışlıkla fazladan aldığınız gıdaların saklama yöntemlerini öğrenerek gıdayı uzun vadede muhafaza edebilirsiniz.

Gıda saklama yöntemlerinden ilk akla gelen fermantasyon metodudur. Sağlık açısından birçok faydası bulunan fermantasyon yöntemi turşu yapımında kullanılmaktadır. Ambalaj malzemelerindeki gelişmeler ise modern gıda muhafazasında önemli bir rol oynamaktadır.

İlginizi çekebilir: Fermente sebze nedir? Gıdalarda fermantasyon işlemi nasıl yapılır?

Komposto yapabilirsiniz

Komposto ve hoşaf arasındaki fark nedir?

Yemeğinizi yedikten sonra tatlı niyetine sağlıklı bir içecek arıyorsanız komposto yapabilirsiniz. Çeşit çeşit deneyeceğiniz komposto tarifleri ile birlikte gıda israfını önleyebilirsiniz. Her mevsim sofranıza renk ve lezzet katan hoşa ve komposto tarifleri için internete göz atabilirsiniz.

Çeşitli kimyasal ve yapay malzemeler ile yapılmış içecekleri tercih etmek yerine evinizde yapabileceğiniz komposto ve hoşaf tarifleri ile daha sağlıklı beslenerek tatlı ve şeker ihtiyacınızı karşılaybilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Aerobik egzersiz nedir? Egzersiz sıklığı ne kadar olmalıdır?

Sebze ve meyvelerin tamamını kullanabilirsiniz

FOOD WASTE - FOOD WASTE (podcast) | Listen Notes

Başlık size itici gelebilir ancak bu konuda yaratıcılığınızı ortaya çıkarmalısınız. Örneğin, akşam yemeği için ıspanak kullanıyorsunuz ve ıspanağın sapları elinizde kaldı. Kalan ıspanak saplarını smoothie yaparken kullanabilirsiniz.

Ayrıca, sebze ve meyveleri kabuk ile tüketmenin daha faydalı olduğunu duymuşsunuzdur. Kabuğunda birçok vitamin, mineral ve lif barındıran sebze ve meyvelerin kabuğunu kullanabilirsiniz. Bir örnek ile açıklamak gerekirse elmalı pasta yaparken geride kalan elma kabuklarını ara öğün olarak yeşil çayını demleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sıfır Karbonhidrat Diyeti Nedir? Zararları nelerdir?

Mevsimlik sebze ve meyveler tüketebilirsiniz

Mevsimi olmayan sebze ve meyveleri tüketmek istediğinizde bu tarz meyve ve sebzelerin taşımacılık maliyetleri fazla olmakla birlikte çiftlikten sofranıza gelene kadar birçok işlemden geçiyor. Kısacası, mevsimi olmayan sebze ve meyveler yeterli ve uygun koşullarda muhafaza edilmediği takdirde bozulmaya ve besin değerini kaybetmeye daha meyillidir.

Mevsimsel sebze ve meyveler, mevsim koşullarından kaynaklı olarak raf ömrü daha uzun ve daha dayanıklı olmaktadır. Bu nedenle, besin değeri bakımından daha zengin olan ve raf ömrü daha uzun olan mevsimsel sebze ve meyvelerin tüketimine önem vermelisiniz.

Böylelikle, mevsimlik sebze ve meyve tüketerek yalnızca sağlığınızı değil, aynı zamanda yerel manavı ve marketleri de destekliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Anaerobik Egzersiz Nedir? Türleri ve Faydaları Nelerdir?

Gıda israfını önlemek için başvurabileceğiniz yollardan birkaç tanesini sizlere yardımcı olması amacıyla paylaştık. Gıda israfı ile yalnızca meyve ve sebze atığını azaltmayacaksınız, aynı zamanda çevre ve su kirliliğini de azaltacaksınız. Yaşanılabilir bir dünya ve kaynaklar üzerindeki baskıyı azaltmak amacıyla bu tarz yöntemlerin denenmesi günümüzde elzem olmuştur.

Dünya üzerindeki toplumlarda eşit ve adaletli bir şekilde dağılmayan kaynakların yanı sıra yetersiz beslenme koşulları neticesinde insanların fiziksel görünüşlerinde değişiklikler, çocukların gelişiminde aksaklıklar ve zihinsel bazda aksaklıklar yaşanıyor.

İlginizi çekebilir: Sosyal Medya Detoksu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR