Evlenmeden Önce Sorulması Gereken Sorular Nelerdir?

-

Hayatınızın geri kalanını birlikte geçirmek istediğiniz ve hayatınızın geri kalanında bağlılığınızı göstermek istediğiniz partnerinize evlenmeden önce sorulması gereken sorular sayesinde karar verebilirsiniz. İlişki için büyük bir adım olan evlilik için aşk ve sevgi her zaman yeterli değildir. Sahip olmak istediğiniz çocuk sayısı dahil inanç, finans, hedefler, ilişkiler ve kültür gibi birçok konu hakkında hemfikir olmalısınız.

Partneriniz ile ilgili her şeyi biliyor olabilirsiniz fakat evliliğe karar vermeden önce sorulması gereken sorular vardır. Evlilik düşündüğünüz potansiyel bir adaya bu soruları sormak makul olmakla birlikte henüz ikinci buluşmada bu soruları sormak mantıksızdır. Bu nedenle, uzun bir birlikteliğiniz varsa bu soruları partnerinizin bakış açısı hakkında bilgi edinmek amacıyla sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı İlişki Yaşamadığınızı Gösteren İşaretler

Evlenmeden önce hedefler ile ilgili sorulması gereken sorular nelerdir?

Yaşamınız boyunca en büyük destekçiniz olacak hayat arkadaşınıza hedef ve hayaller ile ilgili sorular sormakla başlayabilirsiniz. Sonuç olarak hayatınızın her anında yanınızda olacak olan kişinin hayattan beklentileri ve aynı şekilde sizin beklentileriniz taban tabana zıt olma ihtimalini değerlendirmelisiniz.

Hayat arkadaşınızın hayattan ne umduğunu bilmek uyum ve denge yakalayabilmeniz açısından önemlidir. Farklı beklentiler, umutlar, hayaller ve hedefler evlilik hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Evlenmeden önce hedefler ile ilgili sorulması gereken sorulara örnek verecek olursak;

 • Hayat arkadaşınızın azmini ve hırsını öğrenmek amacıyla işler zorlaştığında neler yapacağını sorabilirsiniz.
 • Karşısına çıkan engellerin üstesinden nasıl geldiğini sorabilirsiniz.
 • Gelecek planlarını sorabilirsiniz.
 • Kariyer planlarını veya varsa yurt dışı planlarını sorabilirsiniz.
 • Uzun vadede evliliğin kendisine ne ifade ettiğini sorabilirsiniz. Örneğin evliliğin onuncu yılında hala aynı heyecanı taşıyor olacak mısınız?

İlginizi çekebilir: Uzak Mesafe İlişkisi Nasıl Yürütülür?

Evlenmeden önce aile ve çocuklar ile ilgili sorulması gereken sorular nelerdir?

Şüphesiz evlenmeden önce sorulması gereken sorular arasında aile ve çocuklar ile ilgili sorular bir hayli önem taşımaktadır. Hayatınızı her açıdan etkileyen çocuklar ile ilgili sorular sorarak partnerinizin fikir ve düşünceleri hakkında yüzeysel bilgilere sahip olabilirsiniz. Böylelikle, partnerinizin beklentileri ile ilgili bilgiler de edinebilirsiniz. Örnek verecek olursak;

 • Eğer partnerinizin çocuğu varsa ebeveynlik ile ilgili sorular sorabilirsiniz.
 • Eğer her ikiniz de çocuk istiyorsanız cinsiyetten yana bir beklentisi olup olmadığını sorabilirsiniz.
 • Eğer çocuk istiyorsa kişisel olarak evliliğinizin üzerinden geçmesi gereken ideal zaman hakkında ne düşündüğünü sorabilirsiniz.
 • Çocuk sahibi olmakla ilgili sağlık açısından problemler yaşanırsa toplumsal baskıyla nasıl mücadele edebileceğinizi sorabilirsiniz.
 • Çocuk sahibi olduktan sonra ev işlerinde yardımcı olup olmayacağını ve kariyer hayatınızda sizi aynı şekilde destekleyip desteklemeyeceğini sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sözsüz İletişim Becerileri ve Beden Dili Nasıl Geliştirilir?

Evlenmeden önce yaşam tarzı ile ilgili sorulması gereken sorular nelerdir?

7 Healthy Ways to Put your Relationship First | Alexandria VA Counseling

Yaşam tarzı, hobiler ve evlilik arasında denge kurmak mutlu bir evliliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Evlilikte çiftlerin hobiler ve yaşam tarzları hakkında birbirine saygılı ve dürüst olması gerekiyor. Boş zamanlarınızı engellemeyecek olan evlilik ile, boş zamanlarınızı istediğiniz gibi değerlendirme konusunda tam anlamıyla özgür değilsiniz. Eşinizin yapmaktan mutlu olduğu hobisi veya ilgilenirken gözlerinin parladığı bir ilgi alanı varsa onu özgür bırakmalısınız. Kişisel alanlara saygı duymalısınız.

Evlilikten sonra eşiniz ile birlikte boş zamanlarınızı senkronize etmelisiniz. Tarafların yaşam tarzlarında denge adil ve eşit bir denge kurmasına olanak sağlamalısınız. Bu nedenle, evlenmeden önce yaşam tarzı ile ilgili sorulması gereken sorulara örnek verecek olursak;

 • Partnerinizin yaşamak istediği yer ve yaşamak istediği ev ile ilgili sorular sorabilirsiniz.
 • Tatil günlerinde yalnız başına veya birlikte geçirmek istediği ideal zaman dilimi ile ilgili sorular sorabilirsiniz.
 • Tatil tercihleri ile ilgili sorular sorabilirsiniz. Kamp yapmayı mı tercih eder veya lüks bir otelde kısa bir tatil yapmayı mı tercih eder?

İlginizi çekebilir: İkili ilişkilerde psikolojik şiddet: Duygusal manipülasyon

Evlenmeden önce finans ile ilgili sorulması gereken sorular nelerdir?

How To Avoid Financial Problems in Your Marriage | Marriage.com

Uzmanlara göre evlilik sürecinde anlaşmazlıklara düşülecek konuların başında finansal konular gelmektedir. Finans konularında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkları önlemek amacıyla sormanız gereken sorulara örnek verecek olursak;

 • Evliliğe adım atmadan önce partnerinizin mali durumu ile ilgili bir sürpriz yaşamamak amacıyla borcu olup olmadığını sorabilirsiniz.
 • Partnerinizin herhangi bir borcunu olması önemli değil. Önemli olan şey borç konusundaki tutumları. Bu nedenle, borç konusunda eylem planlarını veya ödeme planlarını sorabilirsiniz.
 • Evli çiftlerin banka hesaplarını birleştirmesi gerektiğini düşünüyor mu? Evlilik sürecinde banka hesaplarını ayrı tutmak bütçe planlaması açısından pratik olmayabilir. Sonuç olarak hayat arkadaşlığı yaptığınız insanla banka hesabını ayırmak radikal bir karar değil.
 • Harcama alışkınlıklarını öğrenmek amacıyla kredi veya nakit tercihlerini sorabilirsiniz.
 • Maddi varlıklara önem verip vermediğini sorabilirsiniz. Sonuç olarak iyi günde ve kötü günde diyerek söz veriyorsunuz. Üstelik, her zaman bir peri masalında yaşamayacaksınız.
 • Büyük harcamalar yapmadan önce eşinin teyit etmesi konusunda ne düşündüğünü sorabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Etkili iletişim teknikleri nelerdir? Nasıl sağlıklı bir iletişim kurulur?

Evlenmeden önce inanç, siyaset ve kültür ile ilgili sorulması gereken sorular nelerdir?

İnanç ile ilgili sorular ile partnerinizin yüce bir güce veya bir dine olan inançları hakkında bilgi edinmek ve partnerinizin seçimlerini etkileyen dini faktörler hakkında fikir edinmek amacıyla sorabilirsiniz. İnanç ile ilgili sorabileceğiniz örnek sorular;

 • İbadet eden bir insansa inanç düzeyi ile ilgili merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.
 • Dini inancını baz alarak yaşam tarzında kararlar alıp alamadığını sorabilirsiniz.
 • Partnerinizin sizin inanç düzeyiniz ile ilgili herhangi bir beklentisi olup olmadığını sorabilirsiniz.
 • Eğer aileler farklı dinlere inanıyorsa veya inançlarını yaşama tarzında farklılıklar varsa bu konuda anlaşmazlıklara sebep olup olmayacağını sorabilirsiniz.

Siyaset ile ilgili sorabileceğiniz örnek sorular;

 • Partneriniz siyasi meselelerle ilgileniyor mu?
 • Farklı siyasi idealleriniz varsa sorun olur mu?
 • Partnerinizin siyasi idealleri kararlarını etkiliyor mu?

İlginizi çekebilir: Evliyken veya Nişanlıyken Askere Gitmek

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR