Dekorasyonda Köşe Koltuk Takımları | Tüm Detaylarıyla Burada

Dekorasyonda köşe koltuk takımları bulundukları odanın havasını değiştiren ve daha enerjik bir görünüm elde etmesini sağlayan yardımcılardır. İlk olarak 90’lı yıllarda alandan tasarruf etmek amacıyla özel olarak üretilen L koltuklar günümüzde öncelikli tercih sebebi olmaya başladı. Peki ama köşe koltuk takımları nerede tercih edilebilir? Dekorasyon için ne gibi avantaj ve dezavantajları bulunur? Tüm bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık.

İlginizi çekebilir: İlkbaharın habercisi olan bitkiler ve çiçekler

Nedir? Neden Kullanılır?

Öncelikli soru köşe koltuk takımlarının ne amaçla kullanıldığıdır. Daha çok alandan tasarruf etmek amacıyla çoğunlukla tek parçalı koltuk olarak dizayn edilirler. Fark renk ve tarzda çeşitleri bulunmaktadır. Tüm dünyada patent hakları alınmış yüzlerce farklı model bulunmaktadır. Öncelikli kullanım amacı odada yer açılması iken, daha modern ve enerjik görünüm elde etmek amaçlanmaktadır.

İlginizi çekebilir: 10 Adımda Modern Ev Dekorasyonu

Boyut ve Özellikleri Hakkında

Koltuk takımları odanın yapısına ve işlevine göre farklı boyutlarda olabilir. Tamamen yatak haline dönüşen, tv veya masaj koltuğu şeklinde kullanılabilen veya bütünleşik teknolojik araçları bulunan tipleri vardır.

Geniş odalar için iki adet üçlü koltuğun birleştiği tipte veya dar odalar için 2+1 koltuk şeklinde pek çok modeli bulunur. Köşe koltuk takımları denildiği zaman akla ilk olarak gelen duvar dibi koltuk anlayışı günümüz dekorasyon trendleri arasında eskimeye başlamıştır. Bu da dikkat edilmesi gereken önemli bir konuyu aklımıza getirir.

İlginizi çekebilir: Vintage ve Retro Ev Dekorasyonu

Nereye Koyulabilir

Eğer odanızda yeriniz darsa duvar köşesine koyabilirsiniz. Yalnız bu konuda kesinlikle dikkat etmeniz gereken en önemli konu başlığı, iki duvar içinde en azından birer metre boşluk kalmış olmasıdır. Eğer köşe koltuk takımınız odanıza tam olarak oturacaksa bu sefer komik bir görüntü ortaya çıkabilir.

İlginizi çekebilir: Ev Dekorasyonunda Aydınlatma Seçiminin Püf Noktaları

L Koltuk Dekorasyon Fikirleri

Modern odalar için genellikle arkası cama veya boşluğa bakacak şekilde odaların tam ortasına koyulur. Hatta yeni tip ev dekorasyonu içerisinde l koltuk havuzu adı verilen havuzlar oluşturulur. Bu havuzlar içerisinde koltuğa geçiş yapmanız için bir iki basamak inmeniz gerekmektedir. Tabi ki böyle alanlar her ev için farklı özelliklerde olacağı için özel olarak yaptırmanız gerekebilir.

Eğer L koltuğunuzu baştan yaptıracaksanız yada satın alacaksanız konumuna dikkat etmeniz son derece önemlidir. Arka kısmının astar rengi -eğer duvara dayalı değilse- gözünüze hoş görünmeyebilir. Bu sebepten baştan yaptırırken koltuğun arkasının -görünecekse- astar renginin ve kumaşının özellikle seçilmesi önemlidir.

İlginizi çekebilir: İskandinav tarzı mutfak dekorasyon fikirleri

Berjer Kullanımında Yapılan Hatalar

Markalardan takım olarak satın aldığınızda uyumlu renkler berjer seçenekleri arasında sunulur. Burada parke rengi, kullanılacak halı ve oda içindeki diğer renklerin uyumu son derece önemlidir. Yalnız ne olursa olsun berjerinizi veya pufunuzu koltuk takımınızdan çok koyu tonlarda tercih etmemelisiniz.

Bunun dışında berjer kullanımının 2020 ve 2021 L koltuk modelleri arasında daha az tercih edildiğinin de altını çizmiş olalım.

Köşe koltuk takımları söz konusu olduğunda, ayrılabilir puflu ve U tip köşe koltuk takımları da çok sık satışı yapılan ürünler arasında yer alır.

Bunları tercih ederken zıt renkleri kullanmak işinize yaracaktır. Zıt renklerinde ötesinde koltuk takımının doğrudan temin edildiği yerlerde karşınıza çıkan showroom etkisi sizi yanlış yönlendirebilir. Kısaca bunun ne olduğunun altını çizmemiz gerekirse; yüksek tabanlı, çok ışık alan bu sergi alanlarında sizin odanızdan birkaç ton daha farklı ve nispeten daha dinamik görünüm oluşabilir. O sebeple satın alacağınız odanın farkına vararak almanız da son derece önemlidir.

İlginizi çekebilir: Bitki yetiştiriciliğinin bedensel ve zihinsel sağlığa 4 olumlu etkisi

Diğer Dekorasyon Önerileri

Köşe koltuk takımı önüne çok büyük halı/kilim koyulmamalıdır.

Koltuk takımından daha yüksek orta sehpa tercih edilmemeli ve bulunduğu odalarda zigon sehpaya yer verilmemelidir.

Köşe koltuk takımları yerden tasarruf etmek amacıyla kullanılır. Yalnız bu ille de odanızın küçük olması zorunluluğu taşımaz. Eğer köşe koltuk takımı alacaksanız odanız için çok büyük olmayacak şekilde konumlandırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sonbaharda çiçek açan 7 bitki

Sandıklı bir model tercih edecekseniz sıfır açılacak olan ürünleri satın alabilirsiniz.

Kırlent tercihinde kesinlikle L koltuk takımı ile aynı renk tonuna sahip kırlent kullanmamalısınız.

Yağlı boya veya büyük bir tablo kullanacaksanız takımın karşısına değil arkasına denk gelecek şekilde koymanız tavsiye edilir.

Eğer tüm bu şartlar köşe koltuk takımı almanız için uygun değilse, daha küçük modellere de göz atabilirsiniz.

İlgili çekebilir: Nasıl Minimalist Olunur? Hayatınıza Faydaları Nelerdir?

 

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER