Cadılar Bayramı Ne Zaman? Neden Kutlanır?

-

Cadılar Bayaramı günümüzde seküler bir form alan ve her sene 31 Ekim’de kutlanan bir bayramdır. Cadılar Bayramı gecesinde çocuklar çeşitli kostümler giyerek kapı kapı dolaşır ve şekerleme isterler. Diğer ismiyle ‘Hallowen’ Pagan kökenlerine dayanan bir ritüeldir.

Hinduizm ile benzer olarak kutsal bir kitabı veya dini bir felsefesi olmayan Paganlar tarafından yazın mevsiminin bitişi ve kış mevsiminin başlangıcı amacıyla kutlanır.

İlginizi çekebilir: Tek Mekanda Geçen Muhteşem Filmler

Cadılar Bayramı Nedir ve Neden Kutlanır?

5 types of people that you will find at every Dubai party | Going-out –  Gulf News

Her yılın Ekim ayında kutlanan Cadılar Bayramı’nda ABD ve Kanada’da o gün tatil ilan edilir. Akşam ve gece boyu kutlanan Cadılar Bayramı’ndan sonra gelen hafta sonunda bile partiler, düzenlenen çeşitli etkinlikler ve kostüm partileri görebilirsiniz.

Cadılar Bayramı’nın yaz mevsiminin sonunu ve kışın başlangıç dönemini belirleyen bir Gal kutlaması olan Samhain festivalinden geldiğine inanılıyor. Gözlemcilere göre bu süre zarfında hayatta olanların dünyası ile ölülerin dünyası arasındaki sınırın ince ve bulanık hale geliyordu. Benzer olarak, bu düşünce Ekim ayında gerçekleşen ve insanların ölüler için dua ettiği Yahudi bayramı Yom Kippur için de geçerli olduğuna inanılıyor.

İlginizi çekebilir: Japonların Yeni Yıl Temizliği: Osouji Ritüeli Nedir?

Samhain festivali sırasında, ölenlerin ruhlarının evlerini ziyaret etmek için geri döndüğüne ve yıl içinde ölenlerin diğer dünyaya yolculuk yaptıklarına inanılıyordu. İnsanlar kış için ocaklarını yeniden yakmak ve kötü ruhları korkutmak için tepelerde şenlik ateşleri yakarlar ve bazen var oldukları düşünülen hayaletler tarafından tanınmamak için maskeler ve başka kılıklara bürünürlerdi.

Samhain kutlamaları sırasında yeraltı dünyasından gelen ziyaretçilere rehberlik etmek amacıyla büyük şenlik ateşleri yakılır ve yüksek sesle davullar çalınırdı. Keltler, kötü niyetli ruhları kovmak amacıyla kostümler giyerlerdi. Böylelikle, cadılar, hobgoblinler, periler ve iblisler gibi varlıkların günle ilişkilendirildi.

İlginizi çekebilir: Tiny House Nasıl Dekor Edilir? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dönemin ayrıca evlilik, sağlık ve ölüm gibi konularda kehanet için elverişli olduğu düşünülüyordu. Romalılar MS 1. yüzyılda Keltleri fethettiğinde ölülerin ve hasat tanrıçası Pomona’nın ölümünü anmak için kendi Feralia festivallerini eklediler.

İlginizi çekebilir: Nasıl Minimalist Olunur? Hayatınıza Faydaları Nelerdir?

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR