Bu Yazın Perçem Modası

 Saçlarınızda artık bir değişiklik mi istiyorsunuz? Bizce artık tam zamanı. Kadınların en büyük aksesuarı sayılan saçlar bu sezonda da perçemleri işaret ediyor.  Perçemler yüz de oldukça estetik bir görünüm kazandırırken tatlı ve feminen bir bakışta sağlayabiliyor. 2021 yılının en çok tercih edilen saç şekli olan perçemler bu yaz da oldukça moda… İşte detaylar..

 Özellikle geniş alına sahip kişilerin fazlasıyla tercih ettikleri bir saç şekli olan perçemler bu yaz da moda. Büyük, geniş alını kapatan tatlı bir görünüm elde etmemizi sağlayan bu saç şekli geçen yılda da oldukça fazlasıyla modaydı. Hemen hemen her kadına yakışacak bu saç şekli öncesinde denenmeden yapılmamalı. Küçük alına sahip kişilerde oldukça basık bir görünüm sağlayabiliyorken, doğru kullanımda fazlasıyla estetik durabilmektedir.

Perçem Nedir?

Perçem bir saç şeklidir. Özellikle geniş alına sahip kişilerin tercih etmiş olduğu perçem, yüz de tatlı bir görünüm sağlamaktadır. Kahkül saç şeklinin yarımı diyebileceğimiz perçem saç modeli son yıllarda fazlasıyla kullanılmakta. Şekli parelel şeklinde kulağa doğru uzayan bir saç modelidir. Aynı zamanda perçem çok kısa olabileceği gibi fazlasıyla uzun bir şekilde de olabilmektedir.

İlk Perçem Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Perçem kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Dönem filmlerine ve geçmiş tarihe baktığınız zaman eski insanların bu modeli sıkça kullanmış olduğunu çok rahat bir şekilde göreceksiniz.

Perçem saç modelinin kullanımı yüzyıllar öncesine dayanır. Eski Türk, Moğol kadınlarının saçlarına baktığımız zaman genelde perçem şeklini çok rahat bir şekilde görebiliriz. En sık kullanıldığı zamana bakacak olursak 70’li yıllarda fazlasıyla sık bir şekilde kullanılmıştır. O zamanlarda yavaş yavaş moda olmaya başlayan bu saç şekli, 21. Yüzyıla kadar modasını devam ettirmeyi başarmıştır. O zamanlarda sadece kadınlar perçem kullanmıyorlardı.  Erkek kadın farketmeksizin 70’li yıllarda perçem fazlasıyla modaydı. Günümüzde de izlerini taşıyan bu saç modeli zamanla yeni şekiller almış, üzerinde oynanmış ve farklı farklı şekillere bürünerek bütün yüz tiplerine uygun bir hale getirilmiştir.

Perçem Hangi Yüz Tipine Daha Uygun?

Perçem her yüz şekline doğru bir şekilde uygulandığında fazlasıyla yakışabilmektedir. Fakat öncelikle yüz şeklinizi tanımanız ve hangi saçların hangi perçem kesiminin yüzünüze uygun olduğunu belirlemelisiniz.

Perçem yaptırırken yüzünüzün şekline uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer yüz şeklinize uygun bir biçimde yaptırmazsanız bir daha perçem yaptıracağınızı düşünmüyoruz. Her yüz şekline göre bir perçem modeli bulunmaktadır. Şimdi sizlerle bu perçem modellerini yüz şekillerine göre ayıralım ve gösterelim. İşte detaylar…

Eğer yüz şeklinizi bilmiyorsanız:

 Herkesin bir yüz şekli vardır. 4 ana yüz şekli olan kalp, oval, kare ve yuvarlak yüz şekilleri bizim saçımız için en doğru saç modelini bulurken bize en çok yakışanı da bu yüz tipi bize söyler..

  • Yuvarlak yüz tipi: bu yüz şeklinde uzunluk eninize göre daha uzundur. Eğer yüz uzunluğunuz en uzunluğunuzdan daha uzunsa bu yuvarlak yüz tipi olarak belirlenir. Yuvarlak yüz şeklinde çene çizgisi diğer yüz tiplerine nazaran biraz daha belirgindir. Oval yüz tipiyle oldukça karıştırılan bu yüz şeklinin oval yüz tipinden en çok ayıran özelliği ise eninin oval yüz şekline göre biraz daha geniş olmasıdır.

Oval yüz tipi:  Oval yüz tipi bütün saçların hemen hemen en çok yakıştığı saç şeklidir. 6 oranın olduğu bu yüz tipinde en ve uzunluk birbirine eşit bir şekilde dağılmaktadır. Oval yüz şekline sahip kişilerin daha yumuşak bir yüz tipinin olduğunu söyleyebiliriz.

Kalp yüz tipi: Kalp yüz tipi çok kolay bir şekilde anlaşılabilir. Alının tam ortasına doğru uzanan bir saç şekliniz varsa kalp yüz tipine sahipsiniz. Aynı zamanda kalp yüz tipine uygun kişilerin keskin bir çeneye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Alınınız geniş ve elmacık kemikleriniz oldukça belirgindir. Topuz saç modelinin en çok yakıştığı yüz tiplerinden birisidir.

Kare yüz tipi: Hemen hemen alın, çene, elmacık kemikleri gibi bölgeler birbirlerinin hizasında ve birbirlerine eşittir. Çeneler oldukça keskindir. Çenelerin keskin olmasıyla yüz şeklinizin kare olduğuna karar bile verebilirsiniz. Kare yüz tipine sahip kişilerin oldukça ciddi bir görünümü olabilir. Çekici ve oldukça seksi bir yüz tipine sahip olan bu yüz tipinde en önemli şey ciddi görünümünüzü doğru kesim modellerle yumuşatmaktır.

Yuvarlak bir yüz şekline sahipseniz:

  • Eğer yüzünüzün şekli yuvarlak bir biçimde ise yüzünüzü daha da yumuşatacak ve yüzünüzün olduğundan daha uzun gösterecek bir perçem modeli seçmelisiniz. Yuvarlak yüz için uygun olan perçem ise kaşınızın biraz daha altına inen uzun kesimdir.

Kare bir yüz şekline sahipseniz:

  •  Kare yüz şekline sahip olan bireylerin çene kısımları biraz keskindir. Bu yüzden yüzünüzü keskin, ciddi bir boyuttan çıkarmak için yüzünüzü yumuşatacak bir model seçmelisiniz. Kesiminiz de perçemin iki tarafa da yoğun bir şekilde dağılmasını sağlamaktır. İki tarafa kulaklara kadar uzanan yoğundan seyreğe doğru giden bir kesim sizin için harika olacaktır.

Kalp bir yüz şekline sahipseniz:

  • Alının en geniş olduğu yüz tiplerinden birisi olan kalp şekli yüz tipinde perçeminizi iki tarafa yoğun bir şekilde ayırıp kullanabilirsiniz. Kesimin seyrek olmasından kesinlikle korkmayın. Bu yüz tipine sahip kişilerin çeneleri dar, alınları geniş olduğundan ötürü yüzü hafif bastıracak bir saç şekli olacaktır.

Oval bir yüz şekline sahipseniz:

  • Perçemin en çok yakıştığı yüz şekli olan oval yüz şeklinde kesim her halükarda oldukça mükemmel. Sevimli bir görünüm istiyorsanız perçemlerinizi kısa alının yarısı kadar tutmanız gerekmektedir. Eğer daha çekici bir görünüm istiyorsanız kaşın çok az altına gelecek şekilde seyrek bir biçimde kullanmanızı öneriyoruz.

Perçem Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perçem saç modelini yaptırırken dikkat etmeniz birkaç puf nokta bulunmaktadır. Öncesinde çok hevesle isteyip sonrasında pişman olmamak için bu adımlara oldukça önem verin. Ve uygulamaktan çekinmeyin. İşte perçem yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler…

  • Perçem yaptırmadan önce yüz şeklinizi belirleyin. Eğer yüz şeklinizi bilmiyorsanız kuaförünüze danışın.
  • Eğer güvendiğiniz bir kuaför yoksa, birkaç kuaföre gidip yüz şeklinizin tam olarak ne olduğunuzu belirletebilirsiniz. Ve sonrasında kesiminizi yüz şeklinize göre kestirebilirsiniz.
  • Perçemin oldukça bakım isteyen bir model olduğunu unutmayınız. Her gün fön çekeceğinizi, şekillendireceğinizi düşünerek bu modeli yaptırmanızı öneriyoruz.
  • Perçem modeli hızlı bir şekilde dağılabilen, havayla temas ettiğinde kabarabilen bir saç modelidir. Tabi saçtan saça değişiklik gösterebilir. Kabaran saçlar için önerimiz ise birkaç damla limon suyunu saçınıza uzak bir şekilde sıkmanız.
  • Saçlarınız uzamaya başladığı takdirde saçlarınızı bir maşa ile şekillendirebilir, çekici bir görünüm elde edebilirsiniz.

Perçem Modelini Kullanan Ünlüler

 70’li yıllardan beri oldukça büyük bir popülere sahip olan bu saç modeli günümüzde de bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ünlülerde bu son moda saç modelini oldukça kullanmakta. Şimdi size fotoğraflar ile göstereceğimiz ünlülerde ki saç modeline teker teker bakalım.

LONDON, ENGLAND – FEBRUARY 09: Dakota Johnson, jewellery detail, attends the European Premiere of ‘How To Be Single’ at the Vue West End on February 9, 2016 in London, United Kingdom. (Photo by Karwai Tang/WireImage)

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER