Bitkilerde Çoğaltma İşlemi İçin Kılavuz

-

Uzun zamandır bitki ebeveynleri, ev misafirlerinin ev bitkilerinin kesilmesini istemelerine nispeten alışkındır. Bu açıkça sağlıklı görünen bitkilerinizi sevdikleri anlamına gelse de yeşil bebeğinizi tamamen öldürmeden bunu gerçekçi bir şekilde nasıl yapacağınızı merak etmiş olabilirsiniz. Neyse ki, bitkileri çoğaltmak basittir ve bunu yapmak hevesli bitki ebeveynleri için anlamlı ve sürdürülebilir bir hediye sunar.

İlginizi çekebilir: Sonbaharda çiçek açan 7 bitki

Yeşil bebeklerinizi evinizin her yerine bitkilerinizi çoğaltmanız ve bitkilerinizi düzgün, sağlıklı bir şekilde büyümesi için eksiksiz bir başlangıç kılavuzu oluşturduk. Sevdiğiniz bitkiyi öldürmeden artık yeşilliklerin zenginliğini paylaşabileceksiniz.

İlginizi çekebilir: İlkbaharın habercisi olan bitkiler ve çiçekler

Çoğalabilecek bir bitki seçin

Bazı ev bitkileri diğerlerinden daha kolay yayılır, bu da ek deneyim ve bitki bilgisi gerektirebilir. Kesmesi ve büyütmesi en kolay olanlar Pothos Bitkileri, Yılan Bitkileri, Örümcek Bitkileri, Pileea Peperiomioides, İnciler Dizisi, Muz Dizisi, Kalp Dizisi, Beşikteki Musa, Ok Başlı Bitkiler, Çilek Begonyaları, ve Tradescantia pallidastır.

İlginizi çekebilir: Bitki yetiştiriciliğinin bedensel ve zihinsel sağlığa 4 olumlu etkisi

Gerekli araçları toplayın

Bitkilerinizi doğru ve etkili bir şekilde çoğalttığınızdan emin olmak için elinizde bulundurmanız gereken bir dizi bahçe aleti vardır. Çoğaltmak için bir bitki seçtikten sonra kaliteli bir saksı toprağına, birkaç saksıya, bir sulama kabına ve makas ya da keskin bir bıçağa yatırım yapmalısınız. Ardından, budamaya işlemi için hazır olacaksınız.

İlginizi çekebilir: Ev Saksı Bitkileri

Budama ve düzenleme işlemi

Şimdi merakla beklenen budama ve düzeltme işlemine başlayacaksınız ve biraz göz korkutucu görünse de aslında göründüğü kadar korkutucu değildir. Bitkinizdeki bir tomurcuk, yaprak veya dalın temeli olan kök düğümü bularak başlayabilirsiniz. Temiz bir bardak suya koymadan önce makas veya keskin bir bıçak kullanarak bu düğümün yaklaşık 1/4 inç altını keseceksiniz.

İlginizi çekebilir: Eski Mobilyaları Yenileme Fikirleri

Bitkinin köklenmesi

Şimdi bitkiniz köklenmeye hazır bir hale gelmiştir. Parlak ve dolaylı ışık alan bir odaya bitkinizi koyabilirsiniz. Her üç günde bir suyu değiştirin ve arada bir durulayıp kökleri zarar vermeden temizleyin. Köklerin filizlenmesi birkaç hafta sürebilir bu nedenle sabırlı olmalısınız.

İlginizi çekebilir: Kirigami Kağıt Kesme Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Saksıya alabilirsiniz

Daha önce de belirtildiği gibi, bir bitkinin kök salması için geçen süre değişebilir. Genellikle üç ila dört hafta sürecek bir işlemdir. Kökler 2 inç veya daha uzun bir boyuta ulaştığında yeni yeşil bebeğinizi toprağa ekme zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Yeterli drenajı olan bir saksı seçin ve bitkinizi yerleştirin. Bundan sonra yeşil bebeğinizi düzenli olarak sulamayı ve toprak nemini korumayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Yeşil Bilgi Teknolojileri (Green IT) Nedir?

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR