AloT Yapay Zeka Nedir?

Son zamanlarda çok fazla merak edilen konular arasında yer alan Alot yapay zeka nedir sorusuna cevap bulmak için daha çok araştırma yapılması gerekir.

Alot yapay zeka nedir diye merak eden çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bundan dolayı yapılan araştırma sayısı daha fazla olurken en doğru bilgileri bulmak biraz daha zorlaşmaktadır. Çok fazla merak konusu olan Alot nedir ve hakkında detaylı bilgiler ile başlayalım.

İlginizi çekebilir: Yeşil Bilgi Teknolojileri (Green IT) Nedir?

AloT Nedir?

Alot tamamen bağlı sensörler ve üretmiş oldukları veriler ile alakalı olmaktadır. Bu günlük yaşama çok daha fazla kolaylık getirmektedir. Dünyada nesnelerin interneti (IoT) son derece büyük bir fenomen haline gelmiştir. Gartner’a göre IoT uç nokta sayısının 2019 yılında 4,8 milyar iken bu yıl ise yüzde 21 artarak 5,8 milyara ulaşması beklenmektedir. Aynı zamanda IoT ve cihazları tarafından üretilen verileri işleyen ve analiz ederek bunları eyleme geçirebilir olan zekaya dönüştüren yapay zeka (AI) ile büyük oranda güçlendirilmiştir.

İlginizi çekebilir: E-Ticaret Ödeme Aracı: Payoneer Nedir? Ne İşe Yarar?

Alot Yapay Zeka Ne İşe Yarıyor?

Alot teknoloji farklı sektörlerden son kullanıcılara son derece muazzam faydalar sağlamaktadır. Özellikle sağlık hizmetleri konusunda önemli avantajları sağlayan bu teknoloji sayesinde hastanın düşmesini tespit etmek ve zamanında cevap vermek adına AIot kullanılabilir. Alot’un fayda sağladığı ve aktif rol oynadığı bir diğer alan ise yapay zeka tabanlı perakende analitiği olmaktadır. Bu alanda ise video kameralar yardımı ile perakendecilerin, müşterinin cinsiyeti, yaşı ve tercihleri gibi bilgileri elde etmesine yardımcı olmaktadır.

İlginizi çekebilir: 2020 Yılının En Gözde Akıllı Saatleri Hangileridir?

Alot Yapay Zeka Hakkında Detaylı Bilgiler

Alot daha fazla verimlilik ve optimizasyon elde etmek adına verilere ve yapay zekaya ihtiyaç duyan daha geniş bir kullanıcı donanımına giderek daha çok giriyor. Bu arada Alot evi daha da akıllı hale getirerek ev sakinlerinin keyfini çıkarmasına yardımcı olmaktadır. Son zamanlarda pek çok işletme verileri daha iyi görsel hale getirmek için bit yönteme ihtiyaç duymaktadır. Mesela; binanın hangi bölümünde sızı var ya da binanın hangi bölümünde düzgün kapatılmamış bir kapı var.

Bu alanda NADI Sistemi kullanıcılara daha iyi görselleştirme sağlamak adına farklı sensörlerden gelen verileri alarak 3 boyutlu şeklinde görüntüleyen bir çözüme sahip olmaktadır. NADI System hakkında yapılan açıklamaya göre bir alarm sistemi alındığında sensörün algıladığı olay haberinin alınmasında ya da sadece bu sensörlerin KPI yani verileri ile değerlerini görmek istendiğinde bu işlemi sadece işletişim sistemi içinde dinamik olarak görmek mümkün olmaktadır. Yaklaşık son 10 yıldır kullanılan geleneksel sistemlerde standart 2D olmaktaydı. Keşfedilen bu teknoloji ile fazladan bir alansal boyut ekleyerek 2B bir görüntü elde edilmektedir. Böylece bulunması güç ya da baş edilemeyeceği düşünülen pek çok operasyonel sorunu çözümlemektedir.

İlginizi çekebilir: Microsoft dijital asistanı: Cortana nedir? Nasıl çalışır? Özellikleri nelerdir?

Alot Yapay Zeka Ev ve İşletmelere Faydaları

Alot yapay zeka sisteminde çözümler özellikle veri merkezleri, havaalanları, limanlar, fabrikalar ve akıllı şehirler için son derece fayda sağlamaktadır. IoT sensörleri bulunan tesisler bu alanda önemi bir yere sahip olmaktadır. Bu teknoloji sayesinde ev sakini akıllı cihazlara komut vererek evi aydınlatan ya da evi silahlandıran Alot teknolojisi ile evler daha akıllı hale gelecektir. Böylece Alot ile farklı ev aletleri Google Home ya da HomeKit ile bağlayan bir köprü cihazı 0 + SmartTech’in E- Box tarafından etkinleştirilmesi mümkün olmaktadır.

Tedarikçiler son kullanıcılara ev aletleri sunmakta ve ancak bu ürünleri Alot ekosistemi içine koyma yetenekleri bulunmamaktadır. İnsanlar akıllı bir yaşam alanı oluşmasını düşündüğünde Alot ekosistemi içine dahil olan ürünleri dikkate alarak tercihlerini bu alanda kullanacaklardır. Sistemi daha çok ev inşaatçıları ve iç mimarlar daha fazla tercih ederken devamlı olarak yeni fikirler oluşturulmaktadır. Alot yapay zeka sistemi özellikleri neyin daha fazla yapılması ya da satılması isteniyorsa o alanda daha fazla üretim sağlanmaktadır.

Bu sistemin satıcıları kendi ekosistemlerinden bahsettiklerinde sadece ekosistem ortaklarının desteği ile ürünlerine değer katabilir. Böylece müşterilerine daha iyi bir satış yapacaktır. Yapılan detaylı araştırmalar sonrasında Alot ekosistem hakkında daha gelişmiş ve insanların daha fazla konfor elde edeceği ürünlerin üretimleri yapılacaktır. Her geçen gün gelişen teknoloji ile daha fazla gelişmiş cihazlar ve ürünler yapılmaya devam edecektir.

İlginizi çekebilir: Yeni Nesil Ofis Teknolojileri Nelerdir?

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER