Akıllı Telefon İle Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

-

2000 yılında ilk kez piyasaya sürülen akıllı telefonlar günümüze kadar oldukça iyi gelişti. Bir zamanlar fotoğraf çekmenin kolay ve düşük kaliteli bir yolu olan şey anıları yüksek kaliteli çözünürlükle yakalamanın günlük bir standardı haline geldi.

Telefonlar her zaman yanımızda olduğu için hayatın en önemli anılarını yakalayıp saklayabiliriz. Bu nedenle, fotoğraflarımızın mükemmel bir şekilde ortaya çıkması çok önemlidir. Şu anda elde ettiğinizden daha iyi fotoğraflar istiyorsanız akıllı telefon ile fotoğraf çekmenin püf noktalarını bilmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Makyaj Süngerleri Nasıl Temizlenir?

Kompozisyonunuza odaklanmalısınız

20 Composition Techniques That Will Improve Your Photos | PetaPixel
Photo credit: PetaPixel.com

İlgi çekici fotoğraflar çekmek için çekeceğiniz fotoğrafa odaklanmalısınız. Akıllı telefonunuzu cebinizden çıkarıp otomatik pilottaymış gibi fotoğraf çekmeye kalkışmamalısınız. Bunun yerine, kompozisyonunuza düşünce katın ve fotoğraflarınızı mümkün olduğunca iyi yapmaya çalışmalısınız.

Ufkunuzu düz tutun ve kompozisyonunuzu ayarlayarak fotoğrafınızdaki dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmaya çalışmalısınız. Fotoğrafınızın bir denge ve sadelik duygusuna sahip olup olmadığına bakmalısınız. İlk denemenizde fotoğrafınız iyi değilse, doğru kompozisyonu bulana kadar devam etmelisiniz.

Her fotoğrafın bir kompozisyonu ve her kompozisyonun bir hikayesi vardır. Negatif alan, simetri ve desenler fotoğraf çekme şeklinizi değiştireceği gibi yemek, insan ve manzara için en iyi fotoğrafçılık uygulamalarının farklılıklarını anlamak da fotoğraf çekme şeklinizi büyük ölçüde değiştirecektir.

İlginizi çekebilir: Tiny House Nasıl Dekor Edilir? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Fotoğraf çektiğiniz cihazı tanımalısınız

man jumping on skateboard
Photo credit: Borrowlenses.com

Telefonunuzun yerleşik fotoğraf özelliklerinin ardındaki mekaniği öğrenmek ve anlamak mükemmel fotoğrafı çekerken bir dünya farkı yaratır. Fotoğraf çekmeden önce kamera merceğini temizlemeyi hatırlamak veya bir fotoğraf ızgarasını nasıl açacağınızı bulmak gibi küçük görünen şeyler fotoğraf kalitesini artırır.

phone photography: how to take better pictures with your phone
Photo credit: Shutterfly.com

Örneğin:

  • Seri çekim modu: Seri çekim modu etkinleştirildiğinde telefonunuz hızlı bir şekilde görüntü alabilir. Spor yaparken, basketbol oynarken aksiyon dolu anları böylelikle yakalayabilirsiniz.
  • HDR otomatik’i açın: HDR, Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir. Bu özellik kameranızın daha canlı renkler ve kompozisyon sağlamak için fotoğrafları biraz farklı bir şekilde çekeceği anlamına gelmektedir. Bu özellik için ayarları kontrol etmelisiniz.
  • Izgara modu: Izgara modu, ekranda 3×3’lük bir ızgarayı açar ve bu, üçte bir kuralından yararlanmanızı sağlar.
  • Geniş odak aralığı: Bu özellik telefonun net görüntüler yakalamak için daha geniş bir aralığı olduğu anlamına gelir.
  • Çift optik görüntü sabitleme: Bu özellik, kamerayı sabitler ve elleriniz titrediğinde veya hareket halindeki bir araçtayken daha iyi görüntüler elde etmenize yardımcı olur.

Yukarıda saydığımız hilelerden çok daha fazlası var. Yalnızca ayarları kontrol etmelisiniz. Kısacası, Yaratıcı becerileriniz ve kamera ayarları konusundaki bilginiz çok daha önemlidir. Çabalarınızı kamera ekipmanı toplamaya değil bunlara odaklanmalısınız. Kamera donanımı o kadar önemli değildir.

İlginizi çekebilir: Tek Mekanda Geçen Muhteşem Filmler

Pozlama üçlüsü ile tanışın

Fotoğrafta doğru pozlama elde etmek üç şeyin dengelenmesinden oluşur: deklanşör hızı, diyafram ve ISO ayarları. Otomatik veya öncelikli modda çekim yaparak başlayabilirsiniz, ancak tam kontrolü elde etmek ve manuel kamera kontrolleriyle çekim yapmak amacıyla her biri görüntünüzün pozlamasını ve kalitesini doğrudan etkileyen bu üç şey arasındaki ilişkiyi anlamalısınız.

  • ISO: Fotoğraf makinenizin ışığa duyarlılık düzeyi olan ISO, her fotoğrafçı için önemlidir. ISO numarası ile ışığa uyarlılık arasında doğrudan bir ilişki vardır. Örneğin, daha karanlık fotoğraflarda, 800 veya 1600 ISO gibi ışığı yakalamak için daha yüksek veya daha hassas ISO ayarları kullanmanız gerekir. Daha yüksek ISO ayarı fotoğrafta fazla parazit oluşturur.
  • Diyafram açıklığı: Lens diyaframındaki açıklığın boyutunu ifade eden bir terimdir. Filme geçirilen ışığın yoğunluğuna göre alan derinliği sağlanır. Değer ‘F’ ile gösterilir.  F sayısı büyüdükçe diyafram kısılır ve merceğe düşen ışık miktarı azalır. Daha büyük sayılar daha az ışık geçirir fakat görüntünüzün daha fazlasının keskin görünmesini sağlar.
  • Deklanşör hızı: Kameranızın deklanşörünün açık olduğu ve sensörünüzün veya filminizin ışığa maruz kaldığı süredir. Daha yüksek hızlar hareketi “durdurabilir”; daha düşük hızlar ise daha fazla ışığın içeri girmesine izin verir ve bulanıklığı ve hareketi yakalayabilir.

Işığa dikkat etmelisiniz

Importance of light in photography | by Mahnoor Arshad | Medium
Photo credit: Medium.com

Muhtemelen fotoğrafçılığın en önemli kısmı ışıktır. İyi ışıkta bir fotoğraf çekerseniz, iyi bir fotoğraf çekmek için büyük bir adım atmış olursunuz. Ancak, her ışık gün ışığı ile ilişkili değildir.

Bu adımdaki amaç kompozisyon üzerinde ışık yoğunluğunu ve arka planı dengelemelisiniz. Muhteşem bir gün batımını fotoğraflıyor olsanız bile fotoğraf tamamen karanlık ve silüetli bir ön plan tarafından bozulabilir. Işık sorununu çözmenin en kolay yolu ışığın yönüne ve yumuşaklığına dikkat etmektir.

Işık çok sert olduğunda fotoğrafladığınız nesne üzerinde kötü gölgeler oluşabilir. Gölge sorunu ise özellikle portre fotoğrafçılığı için bir sorundur. Eğer ışığınızın açısı hoş olmayan yerden geliyorsa ışık kaynağını hareket ettirmeyi denemelisiniz.

Ayrıca, elde fotoğraf çekiyorsanız, yeterli ışık olduğundan emin olmalısınız. Eğer yeterli ışık yoksa bir flaş kullanın veya daha parlak olduğu yere gitmelisiniz. Mülayim, rengi solmuş fotoğraflar çekmenin en kolay yolu yeterli ışığın olmadığı ortamlarda çekim yapmaktır.

İlginizi çekebilir: Akdeniz’de Avlanan Balıklar Nelerdir?

Megapiksel tuzağına dikkat edelim

Bir dijital kamerada listelenen yüksek megapiksel daha iyi kalitenin açık bir işareti değildir. Ayrıca, üreticiler, tekrar kaliteye odaklanmak amacıyla girdikleri megapiksel yarışından çıkmaya başlıyorlar. Büyük baskılar, afişler veya posterler yapmak istiyorsanız megapiksel bir noktaya kadar önemlidir fakat piksel sayısına güvenmek yerine satın almadan önce resim kalitesini araştırmalısınız.

Megapiksel Nedir ? | Birkarefotoğraf

Uç bir örnek olarak, 8 megapiksel kameralı bir telefonun aynı yıl üretilmiş 8 megapiksellik bir dijital SLR kadar iyi sonuçlar vermesi pek olası değildir, çünkü telefonun kamerası boyutu nedeniyle kalite açısından sınırlı olacaktır.

İlginizi çekebilir: 10 Kolay Piknik Soğuk Sandviç Tarifleri

Kamera lensinizi temizleyin

How to Clean a Phone Camera Lens - 100% Squeaky Clean - Photos With Phones

Kamera merceğinin ön kısmı kirli, tozlu ve lekeli halde dolaşan çok fazla insan gördüm. Bu, zamanın %100’ünde bulanık fotoğraflar çekmenin en kolay yoludur. Tabii ki, biraz toz zarar vermez ki görüntüde bile görünmeyecek. Her merceğin içinde, merceği sökmeden temizlemesi imkansız olan küçük toz parçacıkları vardır ve bunların fotoğraf üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Benim bahsettiğim lensler hiç temizlenmemiş, kirleri ve parmak izleri asırlardır silinmemiş olanlar. Lütfen, kendinize bir iyilik yapın ve bir mikrofiber bez ve lens temizleme solüsyonu alarak lenslerinizi temizleyin.

İlginizi çekebilir: Kolay Limonlu ve Pudra Şekerli Pankek Tarifi- Kahvaltılık Tarifler

Zoom yapmaktan kaçınmalısınız

Turn A Photo Into A Collage With Photoshop
Photo credit: photoshopessentials.com

Uzaktan bir fotoğraf çektiğinizde, yakalamaya çalıştığınız belirli bir şeyi yakınlaştırmak cazip gelir. Ancak, yakınlaştırma işlemi yaptığınızda fotoğrafınız pikselli ve bulanık görünür. Bunun yerine, nesnenize yaklaşmaya çalışın veya fotoğrafı varsayılan bir mesafeden çekin ve daha sonra kırpabilirsiniz. Bu şekilde kaliteden ödün vermezsiniz ve daha büyük bir görüntüyü oynamak veya optimize etmek daha kolaydır.

İlginizi çekebilir: 11 Ferahlatıcı Alkolsüz Yaz İçeceği Tarifi

Sizin İçin Seçtiklerimiz

BİZİ TAKİP EDİN

74BeğenenlerBeğen
1,375TakipçilerTakip Et
81AboneAbone Ol

KİBİRSİZ.COM'DA POPÜLER

KİBİRSİZ.COM'DA SON YAZILAR